Strona główna RZESZÓW Stanisław Kruczek powołany do społecznej rady przy ministrze zdrowia

Stanisław Kruczek powołany do społecznej rady przy ministrze zdrowia

0
Reklama

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powołał społeczną radę programową która ma wypracować najlepsze rozwiązania dla systemu ochrony zdrowia. Znaleźli się w niej m. in. byli ministrowie zdrowia, przedstawiciele organizacji pacjentów, ekonomiści, pracownicy ochrony zdrowia oraz samorządowcy, wśród nich członek zarządu województwa podkarpackiego Stanisław Kruczek odpowiedzialny za wojewódzką służbę zdrowia.


Pierwsze spotkanie rady miało miejsce  7 maja br. w siedzibie Ministerstwa Zdrowia. Minister Szumowski liczy na to, że rada społeczna wypracuje taki kierunek działań naprawczych systemu, by zyskali na tym pacjenci. Czy to się uda?  – Na uznanie zasługuje fakt, że rada ma ponadpartyjny charakter, zasiadają w niej ludzie związani z różnymi środowiskami politycznymi,  jest też bardzo dużo ekspertów. Wiemy, że służba zdrowia wymaga zmian. Bez wątpienia rada pracując nad konkretnymi rozwiązaniami będzie miała co robić. Na pewno należy docenić pana ministra za to, że chce rozmawiać z różnymi środowiskami – mówi Stanisław Kruczek.
Członek zarządu województwa podkarpackiego przypomina, że jednym z gotowych rozwiązań, które chciałby zaproponować ministrowi jest oddłużanie szpitali.

Na Podkarpaciu możemy pochwalić się sukcesami w tej materii. Szpitale wojewódzkie jeszcze rok temu miały stratę ponad 40 milionów złotych, teraz wychodzą na prostą i szykujemy się do dużych inwestycji. Podczas pierwszego spotkania rady społecznej mówiłem o tym, że naprawa finansów szpitali była możliwa dzięki determinacji samorządu wojewódzkiego, a szczególnie marszałka Władysława Ortyla, ciężkiej pracy dyrektorów oraz zaufaniu personelu. Do tego doszły zewnętrzne elementy wsparcia z kredytem restrukturyzacyjnym ze strony BGK włącznie – mówił Stanisław Kruczek. 

Finalnym rezultatem prac rady będzie strategia odpowiedzialnego rozwoju polskiej ochrony zdrowia. Dokument  będzie określał zarówno bieżące zadania, ale też bardziej odległe cele, wytyczone na co najmniej dziesięć lat naprzód. Do jego powstania przyczyni się cykl debat „Wspólnie dla zdrowia” zaplanowanych na najbliższy rok. Pierwsza z nich „Pacjent i system: zasady działania opieki medycznej” odbędzie się w czerwcu w Warszawie i właśnie przygotowaniom tego wydarzenia służyło poniedziałkowe spotkanie rady.

Reklama
Poprzedni artykuł100 drzew miododajnych w każdej podkarpackiej gminie
Następny artykułRzeszów: Wystawa w Muzeum Okręgowym- „Tobie ojczyzno. Z dziejów oddziałów podhalańskich”