Strona główna HISTORIA Rzeszów: Wszechpolacy rozdawali plakaty w ramach akcji Kocham Polskę

Rzeszów: Wszechpolacy rozdawali plakaty w ramach akcji Kocham Polskę

0
Reklama

Wszechpolacy z Rzeszowa rozdawali dziś na rynku plakaty kampanii społecznej Kocham Polskę, mającej na celu promocję patriotyzmu wśród społeczeństwa.


Tegoroczna akcja Kocham Polskę nawiązuje do 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezes okręgu podkarpackiego Młodzieży Wszechpolskiej, Marcin Kowalski mówił:

W tym roku nawiązujemy do 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Ta podniosła rocznica jest świętem każdego Polaka. To właśnie w 1918 roku, po 123 latach zaborów i niewoli, Polska wróciła na mapy Europy i świata. Niepodległość odzyskaliśmy przede wszystkim dzięki duchowi patriotyzmu, jaki utrzymał się wśród naszych rodaków w tych trudnych czasach. Tegorocznym projektem plakatu chcemy przypomnieć, szczególnie młodym Polakom, o postaciach, które na wszystkich możliwych
płaszczyznach prowadziły naród do upragnionej wolności. Takimi postaciami niewątpliwie byli Roman Dmowski – dyplomata i twórca noweczesnej idei narodowej, Ignacy Jan Paderewski – orędownik sprawy polskiej na zachodzie oraz Józef Piłsudski – dowódca Legionów. Dla wolnej Polski poświęcili swoje
życie. Najlepiej jak potrafili pokonali trudności, które postawił przed nimi los. Dziś naszym obowiązkiem jest oddać Im należny szacunek i pokazać współczesnym pokoleniom Polaków, iż nasza Ojczyzna, dzięki wspólnemu wysiłkowi wszystkich jej obywateli, może osiągać rzeczy wielkie.

Podczas akcji, Wszechpolacy rozdawali mieszkańcom Rzeszowa plakaty-kalendarze z wizerunkiem ojców niepodległości właśnie: Romanem Dmowskim, Józefem Piłsudskim oraz Ignacym Paderewskim oraz cukierki.
Akcja spotkała się z pozytywnym odbiorem, wiele osób było zaciekawionych wydarzeniem i chętnie brało kilka sztuk kalendarzy dla swoich bliskich.
Akcja Kocham Polskę organizowana jest co roku w okolicach 14 lutego, czyli komercyjnych walentynek. Młodzież Wszechpolska od ponad 10 lat organizując kampanię uświadamia społeczeństwo, że prócz miłości do drugiej osoby, jaka jest promowana 14 lutego, należy kochać też swoją ojczyznę. 14 lutego to także rocznica powstania Armii Krajowej, zasłużonej armii podczas II wojny światowej. Dlatego akcja odbywa się właśnie w tym okresie.
Prócz Rzeszowa plakaty kampanii rozdawane były w niemalże każdym mieście na Podkarpaciu, a akcja ma wymiar ogólnopolski. Plakaty z wizerunkiem ojców niepodległości otrzymać można było w ostatnich dniach w Dębicy, Mielcu, Łańcucie, Przemyślu, Sanoku, Stalowej Woli oraz Sokołowie Małopolskim, a nawet w Bieszczadach.


 

Reklama
Reklama