Strona główna WIADOMOŚCI Rzeszów: Politechnika pozyskała samolot „Tampico”

Rzeszów: Politechnika pozyskała samolot „Tampico”

0
Reklama

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej oficjalnie otrzymał nowy samolot do kształcenia studentów pilotażu. Jego zakup był możliwy dzięki dotacji w wysokości 350 tys. zł z samorządu województwa podkarpackiego.

„Kluczyki” do nowej maszyny przekazał dziś rektorowi PRz Tadeuszowi Markowskiemu, marszałek Władysław Ortyl. Na samolot „Tampico” TB-9 wydano 300 tys. zł, pozostała kwota dotacji będzie przeznaczona na wyposażenie nawigacyjne do symulatorów lotów. Na terenie OKL otwarto dziś także nową drogę kołowania.

Reklama
Nowe inwestycje w OKL oznaczają zwiększenie potencjału szkoleniowego jednostki, poprawę konkurencyjności i innowacyjności przedsiębiorstw sektora lotniczego. Zakup samego samolotu umożliwi zwiększenie liczby studentów objętych szkoleniem z 24 do 40 osób.

Tampico” TB-9 to siódmy tego typu samolot we flocie OKL-u. Jest wyposażony w nowoczesne urządzenie radiowo-nawigacyjne spełniające warunki do wykonywania  lotów w przestrzeni kontrolowanej. 

Drogi kołowania mają powierzchnię ponad 6000 m2 z nawierzchnią asfaltową na podbudowie z kruszywa łamanego. Zarówno drogi kołowania, jak i pas startowy posiadają własne oświetlenie do wykonywania lotów w nocy. Ciekawostką jest fakt, że istnieje możliwość włączenia oświetlenia z samolotu podczas dolotu do lotniska. Zakończona inwestycja objęła także budowę przejazdów z pasa startowego na terenie Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej. Inwestycja wynikała z potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa lotów, zwiększenia ich liczby, a co za tym idzie – większej przepustowości samolotów podczas szkoleń lotniczych studentów pilotażu. Droga kołowania w OKL-u, która będzie pełni również funkcję drogi ratowniczo-pożarowej, pozwala na szybkie opuszczanie drogi startowej przez statki powietrzne, co z kolei wyeliminuje zagrożenia wynikające z równoczesnego szkolenia studentów na kilkunastu samolotach szkoleniowych. Inwestycja została dofinansowana ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Ośrodek Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej prowadzi szkolenie pilotów lotnictwa cywilnego od ponad 40 lat.

Od 2007 roku Politechnika Rzeszowska szkoli również mechaników lotniczych obsługi. Rzeszowska szkoła wyższa jest jedyną uczelnia w naszym kraju prowadzącą tego typu działalność i posiadającą doskonale wyposażone zaplecze. Samoloty, nowoczesne symulatory lotu, cała infrastruktura, w tym hangary, betonowy pas startowy, drogi kołowania, znakomita kadra instruktorska, profesjonalni mechanicy – wszystko to powoduje, że Politechnika Rzeszowska jest najlepszym i największym ośrodkiem w kraju kształcącym pilotów lotnictwa cywilnego i mechaników lotniczych obsługi. Do dnia dzisiejszego wyszkoliliśmy 741 pilotów. Absolwenci kierunku lotnictwo i kosmonautyka specjalności „pilotaż” są cenionymi pilotami i na bieżąco wypełniają potrzeby rynku pracy w Polsce i na świecie. Zakończone inwestycje oraz pomoc Samorządu Województwa Podkarpackiego pozwolą zwiększyć możliwości kształcenia studentów, którzy w przeważającej większości, bezpośrednio po zakończeniu studiów zasilają szeregi kadr linii lotniczych.
 
źr. UMWP, PRz
Reklama
Poprzedni artykułNa co choruje Święty Mikołaj?
Następny artykułMorawiecki Premierem. Ogłosił skład Rady Ministrów