Strona główna HISTORIA Rzeszów: Otwarto wystawę "Powstała, by żyć"

Rzeszów: Otwarto wystawę "Powstała, by żyć"

0
Reklama

25 czerwca w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie odbyło się otwarcie przygotowanej przez Biuro Edukacji Narodowej IPN wystawy „Powstała, by żyć”. W wydarzeniu wzięła udział wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Celem wystawy plenerowej  „Powstała, by żyć”  jest ukazanie odbudowy polskiej państwowości po latach zaborów jako sumy wysiłków i dążeń ówczesnego pokolenia Polaków – ludzi różnych stanów i o różnych sympatiach politycznych. Ekspozycję będzie można oglądać w Ogrodach Bernardyńskich w Rzeszowie do 25 lipca 2018 r.

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” (…) „Polacy pragną Niepodległości lecz pragniemy, aby ta Niepodległość kosztowała dwa grosze i dwie krople krwi. A Niepodległość jest dobrem nie tylko cennym, ale bardzo kosztownym” – do tych słów Marszałka Józefa Piłsudskiego odwołała się w swoim wystąpieniu wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas otwarcia wystawy.
– Obchodząc 100. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości pamiętajmy o naszej przeszłości. Pamiętajmy o burzliwych dziejach, o tym, że Wolność i Niepodległość jest okupiona krwią wielu i cena ta jest niezmiennie taka sama – jest ceną naszego Narodu. To, że dziś żyjemy w wolnej Polsce jest okupione wielką ceną wielu pokoleń, które nie szczędziły własnego wysiłku. Dlatego ten rok szczególny celebrujmy w sposób wyjątkowy – dodała wojewoda Ewa Leniart.
źr. PUW Rzeszów
 

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułRzeszów: "Polak płaci, utrzymuje, cudzoziemiec podróżuje"
Następny artykułStalowa Wola: Uroczystości ku czci abpa Tokarczuka i bpa Frankowskiego