Strona główna RZESZÓW Rzeszów: Kilkuset lekarzy na kongresie "Nauka w służbie zdrowiu"

Rzeszów: Kilkuset lekarzy na kongresie "Nauka w służbie zdrowiu"

0
Reklama

Kilkuset specjalistów – lekarzy, naukowców, pielęgniarek i położnych z różnych zakątków świata a także parlamentarzyści, politycy, samorządowcy i duchowni uczestniczą w międzynarodowym kongresie „Nauka w służbie zdrowiu”, który odbywa się w stolicy Podkarpacia.


Kongres poświęcony jest osiągnięciom medycyny w ochronie życia, w szczególności kwestiom związanym z opieką nad matką i dzieckiem w okresie okołoporodowym. Jego celem jest jednocześnie  promocja godności człowieka i jego praw od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. W czasie debaty poruszane są kwestie obrony wolności sumienia zawodów medycznych oraz  pacjentów.
Organizatorami Kongresu są Samorząd województwa Podkarpackiego, Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie, Uniwersytet Rzeszowski  oraz Fundacja ŻYCIU TAK. Partnerami Kongresu są Matercare International oraz Stowarzyszenie Polskich Lekarzy Katolickich. Patronat honorowy nas wydarzeniem objęli Ministerstwo Zdrowia, Arcybiskup Przemyski Adam Szal oraz Biskup Rzeszowski Jan Wątroba.
Tematyka Konferencji dotyczy profilaktyki i postępowania w zaburzeniach zdrowia prokreacyjnego, kwestii współpracy lekarzy, położnych, psychologów, kapłanów i pedagogów w rozwiązywaniu problemów, jakie powstają podczas powiększania rodziny. Osnową, wokół której toczy się tematyka wykładów i dyskusji, jest zasada ochrony ludzkiego życia od momentu poczęcia, jej aspekty medyczne, społeczne i duchowe.
Wśród uczestników kongresu są profesjonaliści z 14 państw świata, między innymi: Kanady, USA, Wielkiej Brytanii, Rumunii, Irlandii, Australii, Nowej Zelandii, Węgier, Ukrainy, Litwy, Włoch, Czech, Słowacji i Polski Gościem  kongresu jest Prof. Robert Walley z Kanady, założyciel i dyrektor wykonawczy fundacji MaterCare International.
Przez dwa dni wykłady, dyskusje i prezentacje  dotyczą m. in. aktualnych trendów w diagnostyce i leczeniu niepłodności oraz powtarzających się strat ciąży, konsekwencji epidemii cięć cesarskich oraz konsekwencji zaburzeń rozwoju perinatalnego w dorosłym życiu. Specjalna sesja będzie dedykowana funkcjonowaniu osób niepełnosprawnych, w tym opiece nad kobietą ciężarną z niepełnosprawnością oraz hospicjom perinatalnym, przeznaczonym dla dzieci nieuleczalnie chorych, niepełnosprawnych, z wadami wrodzonymi lub genetycznymi.
Wydarzeniami towarzyszącymi kongresowi są Koncert Jednego Serca Jednego Ducha, który odbył się 20 czerwca oraz Marsz dla życia i rodziny, który odbędzie się 23 czerwca.
źr. UMWP

Reklama