Strona główna WIADOMOŚCI Rzeszów: Chcą uratować kładkę na stacji PKP

Rzeszów: Chcą uratować kładkę na stacji PKP

0
Reklama

Stowarzyszenie Architektów Polskich oraz Stowarzyszenie Stacja Rzeszów DZIKI organizują akcję- happening, dotyczącą zachowania przejścia nadziemnego nad dworcu PKP. 


Na facebookowym wydarzeniu czytamy:
„We wtorek 12.12 o godz.17:00 w Ratuszu uczestniczymy w warsztatach PKP dot.przebudowy stacji Rzeszów Główny, w tym koncepcji dla zabytków parowozowni.
Będziemy rozmawiać o zabytkach parowozowni. Konserwator wojewódzki wydał zgodę (pod warunkiem zapewnienia nowego dla tego zabytku miejsca) na rozebranie nitowanej, kratownicowej kładki, która jest elementem tego kompleksu i wrosła w tożsamość lokalną miasta i jej użytkowników. Sprzeciwiamy się usunięciu tejże, prawdziwej, użytkowej kładki rzeszowskiej z krajobrazu śródmieścia Rzeszowa. Chcemy walczyć o zachwianej kładki, a w ostateczności domagamy się przeniesienia jej w pierwotne miejsce, gdzie kiedyś się znajdowała – łącząc ul. Sienkiewicza i Grunwaldzką (jeszcze kawałek zostanie dla Staroniwy albo na drogę rowerową;). 
Rzeszowska kładka została zaniedbana i zeszpecona nieadekwatną malaturą. To prowadzi, jak było z katowickim dworcem, wprost do zapomnienia i sprzyja próbom likwidacji. Niszczenie zaniedbanych zabytków zyskuje aprobatę technokratycznie nastawionego społeczeństwa, głodnego zmian przestrzennych. Społeczeństwa nie mającego świadomości, że modernizacja może i powinna iść w parze z rewitalizacją.
Domagamy się wpisu tego ewidencjonowanego 3 lata temu miejskiego zabytki w prawomocny Rejestr Zabytków. Mało tego! Chcemy aby gruntownie i estetycznie ją odmalowano, oświetlonego, zgodnie z konserwatorskim i architektoniczny kunsztem, na wzór Kładki Żerańskiej, czyli kratownicowej konstrukcji znajdującej się nad kanałem żerańskim w Warszawie. Chcemy montażu antypoślizgowych schodów, takich jakie ma podobna konstrukcja w czeskim Bohuminie. 
Zachowajmy kładkę w ciągu urbanistycznym kanałów komunikacji Rzeszowa. Nie wierzymy, że w mieście, gdzie zbudowano nową konstrukcję (kładka okrągła) za ponad 10 mln zł, nie ma możliwości dla zachowania zabytku pełniącego swoją funkcję doskonale służąc tysiącom pieszym.
Zostań wolontariuszem! Organizujemy happening edukacyjny przy i na kładce. Zbieramy podpisy. Odezwij się, a wyślemy Ci petycję do zbierania podpisów fizycznie. Dołącz do nas na dworcu w piątek i poniedziałek oraz zbieraj podpisy na własną rękę!”.

źr. Facebook, Stacja Rzeszów DZIKI, foto: Tenże 

Reklama