Strona główna ŁAŃCUT Rusza budowa tunelu na Podzwierzyńcu w Łańcucie

Rusza budowa tunelu na Podzwierzyńcu w Łańcucie

0
Reklama

Rusza budowa tunelu pod linią kolejową nr 91, wpisanego w ciąg drogi wojewódzkiej nr 877 w Łańcucie. Dziś uroczyście zainaugurowano prace budowlane. 

To kolejny przykład wspaniałej współpracy między jednostkami samorządu terytorialnego a polskim rządem – przyznał wiceminister infrastruktury Rafał Weber, obecny na uroczystości inaugurującej prace przy budowie tunelu w Łańcucie.

Wiceminister Weber przypomniał, że starania o realizację tej inwestycji trwały ponad 50 lat.

Reklama

– Walka o to, aby wreszcie odkorkować Łańcut była bardzo długa, bardzo żmudna. Cieszę się, że jesteśmy na jej finiszu – dodał.

Funkcją projektowanego tunelu drogowego pod linią kolejową jest bezkolizyjne przeprowadzenie ruchu kolejowego nad projektowanym odcinkiem drogi wojewódzkiej nr 877 – drogą łączącą ul. Przemysłową z ul. Grunwaldzką.

– Nie tylko poprawi się płynność ruchu, ale również jakość życia mieszkańców. Dziś korki sięgają od węzła autostradowego, aż do tego przejazdu. Ta inwestycja spowoduje również, że przedsiębiorcy będą mogli prowadzić swoją działalność gospodarczą w sposób niezakłócony – dodał Kazimierz Gołojuch, poseł na Sejm RP.

Także poseł Krzysztof Sobolewski dziękował za podjęte działania i podkreślał wzorową współpracę zainteresowanych stron.

– Ta inwestycja nie byłaby możliwa bez współdziałania. To pokazuje jak współpraca buduje, co można dzięki niej osiągnąć – mówił.

Wojewoda Ewa Leniart przypomniała, że ostaniem elementem umożliwiającym budowę bezkolizyjnego skrzyżowania była decyzja ZRID, wydana pod koniec marca br. Przyznała także, że inwestycja ma charakter kluczowy i jest jedną z wielu, jakie w ostatnim czasie zostały zrealizowana na terenie ziemi łańcuckiej.

– Warunki życia mieszkańców powiatu łańcuckiego, dzięki wszystkim zrealizowanym na terenie tego powiatu inwestycji, uległy w ciągu ostatnich 7 lat poprawie. Wierzę głęboko, że także ta inwestycja zapewni intensywny rozwój gospodarczy – tak bliskiej stolicy województwa – ziemi łańcuckiej – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda zwróciła też uwagę na strategiczną rolę linii kolejowej nr 91, która po rosyjskiej agresji na Ukrainę stanowi jeden z najważniejszych logistycznych szlaków zapewniających pomoc humanitarną.

Wicemarszałek województwa Piotr Pilch zaznaczył, że konieczność realizacji tej inwestycji zyskała na znaczeniu w momencie uruchomienia Podkarpackiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Pociągi jeżdżą tutaj tak często dlatego, że uruchomiliśmy Podkarpacką Kolej Aglomeracyjną – największy projekt infrastrukturalny realizowany przez samorząd województwa, za ponad 700 mln zł.

W wydarzeniu uczestniczyli także lokalni samorządowcy, przedstawiciele PKP i mieszkańcy miasta.

Dwupoziomowy obiekt pozwoli na swobodną komunikację pod torami. Będą dwa pasy ruchu, chodnik i ścieżka rowerowa. Jego wysokość pozwoli na przejazd samochodów do wysokości 4,60 m. Wiadukt wyeliminuje korki i znacznie usprawni komunikację. Zapewnione będą też sprawniejsze i bezpieczniejsze podróże koleją na trasie Rzeszów – Łańcut – Przemyśl. Inwestorem w ramach tej inwestycji jest Województwo Podkarpackie, natomiast partnerem PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Tunel wykona firma INTOP Tarnobrzeg Sp. z o.o.
Całkowita wartość przedsięwzięcia wynosi  36 209 759,00 zł brutto
Wkład Województwa Podkarpackiego wraz z JST: 23 459 794,92 zł
(JST: 2 000 000,00 zł – Powiat Łańcut, Gmina Miasto Łańcut, Gmina Łańcut, Gmina Czarna, Gmina Żołynia, Gmina Białobrzegi, Gmina Rakszawa)
Wkład PKP PLK S.A.: 9 249 964,08 zł

Poprzedni artykułRolnicy protestują w Medyce: „Prezesie jesienią was zaoramy” [foto]
Następny artykułMożna już latać z Rzymu do Rzeszowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!