Strona główna HISTORIA W regionie uczczono bohaterów Powstania Warszawskiego

W regionie uczczono bohaterów Powstania Warszawskiego

0
Reklama

Wczoraj, 1 sierpnia, w 74. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, w stolicy, a także wielu miejscach w kraju uczczono bohaterów walczących w powstaniu. Uroczystości odbyły się także w wielu miejscach na Podkarpaciu.


Główne obchody 74. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbyły się w Rzeszowie, gdzie pod pomnikiem Armii Krajowej zgromadzili się przedstawiciele władz województwa, a także mieszkańcy, chcący oddać hołd bohaterom. Wśród uczestników nie zabrakło działaczy z organizacji patriotycznych, narodowych oraz kibiców, którzy w godzinę „W” ułożyli żywy symbol Polski Walczącej.
Walka Powstańców –  pomimo, że była dzielna i bohaterska – została skazana na niepowodzenie. Heroiczny czyn Powstańców Warszawskich zapisał się jednak w najnowszej historii Polski, jako najwyższy akt patriotyzmu. Walczyli i polegli o wolną Polskę – pisał w liście marszałek Ortyl.

Przemyśl

Pod pomnikiem Orląt Przemyskich na Zasaniu odbyły się miejskie uroczystości upamiętniające PW. Grzegorz Hayder, zastępca Prezydenta Miasta Przemyśla, w swoim przemówieniu powiedział: „Drodzy kombatanci, drodzy Druhny i Druhowie, mieszkańcy Wolnego – jeszcze raz to powtórzę – Wolnego Królewskiego Miasta Przemyśla. Dziś pochylam głowę przed tymi, którzy doznali nieopisanych cierpień… Dziś schylam głowę, przed tymi którzy wykazali się nieopisanym bohaterstwem, którzy nie kalkulowali, którzy wiedzieli, że to co robią, robią dobrze…”. Działacze Młodzieży Wszechpolskiej, zaraz po zakończeniu oficjalnych obchodów, wraz z mieszkańcami, wspólnie ułożyli symbol Polski Walczącej.

Reklama

Dębica też pamięta!

W godzinie „W” zebrani na Cmentarzu Wojskowym mieszkańcy miasta, zmówieniu modlitwy za poległych, podobnie jak w innych miastach regionu, ułożyli symbol biało-czerwonej kotwicy. Cykliczna akcja organizowana co roku 1 sierpnia przez Dębickich Patriotów przyciąga zarówno starszych, jak i młodszych dębiczan.

Biało-czerwone baloniki wypuszczone w niebo

O godzinie „W” pomiędzy biało -czerwonym dymem z rac w stronę nieba wzniosły się balony wypuszczone przez harcerzy. Akcja zorganizowana w centrum Leżajska przez Muzeum Ziemi Leżajskiej, harcerzy, Młodzież Wszechpolską i kibiców Pogoni Leżajsk została przyjęta z aprobatą. Dodatkowo, ku czci bohaterów, wspólnie ułożono symbol Polski Walczącej ze zniczy.

Sanok

Sanoczanie, mimo dużej odległości od stolicy Polski, gdzie odbywały się centralne obchody, również nie zapomnieli o rocznicy. Tuż przed 17:00 rekonstruktorzy ubrani w powstańcze stroje rozdawali przechodniom biało-czerwone flagi. Podczas wycia syren kibice odpalili race, a mieszkańcy odśpiewali hymn Polski. Później ułożono biało-czerwoną kotwicę, oraz zmówiono modlitwę za poległych.

Łańcut

Mieszkańcy Łańcuta, z inicjatywy Młodzieży Wszechpolskiej, spotkali się po raz czwarty na miejskich plantach, by wspólnie oddać cześć bohaterom. Wspólnie odśpiewano hymn, zmówiono modlitwę oraz z kilkuset białych i czerwonych zniczy ułożono symbol Polski Walczącej. Pomimo ulewy, wydarzenie zgromadziło ponad 100 osób, w tym harcerzy, kibiców, samorządowców i dzieci.


 

Reklama
Poprzedni artykułZmiany w systemie wpłat z tytułu podatku akcyzowego
Następny artykułJarosław: Otwarcie nowych oddziałów w tutejszym szpitalu