Strona główna HISTORIA Razdruż, Horyniec-Zdrój: Perła Roztocza uznana za Pomnik Historii

Razdruż, Horyniec-Zdrój: Perła Roztocza uznana za Pomnik Historii

0
Reklama

Zespół Cerkiewny w Razdrużu został wpisany na prestiżową listę miejsc o szczególnym znaczeniu historycznym i kulturowym dla Polski. Dokument został podpisany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. 

Andrzej Duda kilka miesięcy temu wyszedł z inicjatywą poszerzenia listy miejsc, będących swoistymi Pomnikami Historii naszego kraju. Na liście znalazły się m.in. takie obiekty jak; Kopiec Kościuszki w Krakowie, Stadnina Koni w Janowie Podlaskim czy Tężnie w Ciechocinku. Swojego przedstawiciela na liście ma również województwo Podkarpackie, którym jest Zespół Cerkiewny w Razdrużu.  Nominacje uznające zabytki za Pomniki Historii zostały wręczone przez Prezydenta Andrzeja Dudę podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.
Pomnik Historii jest jedną z pięciu form ochrony zabytków. Od roku 1994 do chwili obecnej mieliśmy w naszym kraju ok 70 takich miejsc. Uznanie za Pomnik Historii oznacza nadanie danemu zabytkowi lub parkowi kulturowemu szczególnej rangi ze względu na jego wartość dla kultury narodowej. Na spotkaniu z nominatami Prezydent podkreślił, że w niedługim czasie możemy spodziewać się wpisania na listę Pomników Historii kolejnych zabytków. Głowa Państwa wraz z wicepremierem ministrem kultury prof. Piotrem Glińskim będą prowadzić działania aby na 100-lecie odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości na liście znalazło się 100 najważniejszych obiektów istotnych dla naszego dziedzictwa kulturalnego.
Zespół cerkiewny w Razdrużu należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Cerkiew wraz z przylegającymi doń obiektami położona jest na owalnym wzgórzu nad potokiem Radrużka, i wraz z dzwonnicą otoczona jest murem pochodzącym z XIX w. Zbudowana została z drewna jodłowego i dębowego przez cieśli wykorzystujących doświadczenia ciesielstwa późnogotyckiego. Fundatorem cerkwi był prawdopodobnie poseł na sejm i starosta lubaczowski Jan Płaza (zm. w 1599). W niespokojnych czasach XVII wieku cerkiew − oprócz funkcji religijnych − odgrywała rolę warowni, w której mogli się schronić mieszkańcy podczas najazdów tatarskich.
 
 
Źródło: zlubaczowa.pl

Reklama