Strona główna WIADOMOŚCI Leszczawa Dolna, Bircza: Będziemy mieć następny park narodowy?

Leszczawa Dolna, Bircza: Będziemy mieć następny park narodowy?

0
Reklama

Miłośnicy przyrody z Leszczawy Dolnej żądają utworzenia w miejscowości Turnickiego Parku Narodowego. Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze polemizuje z władzami gminy Bircza. 


Nowy, 24 park narodowy w Polsce, miałby mieścić się w okolicach Leszczawy Dolnej k. Birczy. Obecnie trwa spór Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze, która zainicjowała plan, z władzami gmin Bircza i Fredropol. 
Władze gmin oraz ich mieszkańcy boją się, że mogą stracić możliwość pracy- czy to w lesie, gdzie duża część mieszkańców terenów wiejskich i podgórskich znajduje sezonowe zatrudnienie, a także turystycznym. Obszar szczególnie chroniony, jakim jest park narodowy, nie przyniósłby według mieszkańców zysku. 
Ekolodzy z Fundacji są przeciwnego zdania. Twierdzą, że dzięki utworzeniu TPN dochód obu gmin się zwiększy. 
Powodem do utworzenia  Turnickiego Parku Narodowego ma być zbudowany w Nowych Sadach zakład produkujący soki z jabłek, z dawnych odmian jabłoni. Tu właśnie dużo osób znajduje zatrudnienie. Soki produkowane z lokalnych owoców znajdują konsumentów na całym świecie.
Najbliższy Park Narodowy mieści się obecnie w Bieszczadach. Założony w 1973 r. mieści się na obszarze 291,96 km2. Jest trzecim co do wielkości parkiem w Polsce. Jest to naturalny teren rysia. W celu skutecznej ochrony bogactwa przyrodniczo-kulturowego obszarów przygranicznych Polski, Słowacji i Ukrainy w roku 1992 pod auspicjami UNESCO utworzono Międzynarodowy Rezerwat Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Rocznie odwiedza go ok. 200 tys. osób.
 

Reklama
Poprzedni artykuł8 dzieci nie żyje. IKEA wycofuje popularny mebel ze sprzedaży
Następny artykułRazdruż, Horyniec-Zdrój: Perła Roztocza uznana za Pomnik Historii