Strona główna KULTURA Przez Rzeszów przeszedł korowód zespołów polonijnych

Przez Rzeszów przeszedł korowód zespołów polonijnych

0
Reklama

Ulicami Rzeszowa przeszedł barwny korowód zespołów polonijnych. W ten sposób został oficjalnie zainaugurowany XIX Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W wydarzeniu wziął udział marszałek Władysław Ortyl.

Festiwal rozpoczął się 12 lipca i potrwa do 18 lipca. Środa i czwartek wypełnione były jednak spotkaniami organizacyjnymi, zakwaterowaniem oraz próbami. Pierwszym wydarzeniem, w którym mogła wziąć udział publiczność, był piątkowy korowód i koncert powitalny na rzeszowskim Rynku.

Reklama

Tradycyjny korowód polonijnych zespołów przeszedł od al. Lubomirskich, przez 3 Maja i ulicę Kościuszki, aż na Rynek, gdzie nastąpiło oficjalne otwarcie. Zespoły oraz publiczność przywitali na scenie m.in.: pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak, marszałek Władysław Ortyl, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, wiceprzewodniczący sejmiku województwa Jerzy Cypryś, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek oraz Aleksander Bobko, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Bardzo się cieszymy, że możemy was przywitać. Ta obecność jest potrzebna i ważna, bo jako samorząd wspieramy Polonię całego świata. Z tego województwa, z Podkarpacia wyjechało za granicę wiele tysięcy Polaków za chlebem. Wracając, przynosicie to piękno folkloru i tradycji. Dziękujemy, że pielęgnujecie naszą kulturę. Życzę, aby wasz pobyt na Podkarpaciu był wielkim sukcesem festiwalu i sukcesem każdego z was. Wracajcie do nas jak najczęściej. Dziękujemy za waszą obecność – mówił Marszałek Władysław Ortyl.

Reprezentując władze Rzeczypospolitej, chciałbym was serdecznie przywitać. Witajcie w domu. Dziękuję mieszkańcom Podkarpacia za tak miłe przyjęcie naszych rodaków z całego świata. Cieszmy się tym dzisiejszym wielkim świętem. Polaków na całym świecie łączy historia, język, kultura i tradycja. Państwo są przykładem, że można kultywować naszą tradycję niezależnie od miejsca zamieszkania. Polska jest wam za to wdzięczna – powiedział pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą Jan Dziedziczak.

Drodzy Polonusi, serdecznie was witam na podkarpackiej ziemi. Wierzę, że to będzie wspaniały czas. Te cztery lata były dla nas bardzo długie. Czekaliśmy na was, dlatego dziękuję, że przyjęliście zaproszenie i przyjechaliście w nasze gościnne progi – mówiła wojewoda Ewa Leniart

Zanim korowód dotarł na Rynek, na scenie można było obejrzeć występy polskich zespołów. A po oficjalnym otwarciu rozpoczął się koncert powitalny „Rzeszów Polonii” w wykonaniu polskich zespołów. 

źr. UMWP

Poprzedni artykułStal Mielec wygrała sparing ze Stalą Rzeszów [foto, video]
Następny artykułDziś czeka nas kolejny upalny dzień

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!