Strona główna BIZNES Przegapiłeś termin przeglądu Twojego samochodu? Sprawdź jakie są konsekwencje

Przegapiłeś termin przeglądu Twojego samochodu? Sprawdź jakie są konsekwencje

0
przegląd samochodu osobowego w warsztacie
Reklama

Jednym z obowiązków właściciela auta jest dbanie o stan techniczny i regularne stawianie się na przegląd pojazdu. Jednak spora część kierowców zapomina o tym i porusza się autem bez ważnych badań technicznych. Jakie konsekwencje niesie ze sobą takie zachowanie?

Celem przeglądu pojazdu jest sprawdzenie jego ogólnego stanu technicznego. Przegląd składa się z trzech części: identyfikacji pojazdu poprzez sprawdzenie numeru VIN wraz z dowodem rejestracyjnym, badania wyposażenia dodatkowego oraz oceny stanu technicznego poszczególnych układów i podzespołów.

Reklama

Przegapiłeś termin przeglądu – czeka Cię kara

Wystarczy chwila nieuwagi, aby przegapić kolejny termin przeglądu technicznego. Wielu kierowców sądzi, że to nic wielkiego i samo zjawienie się w stacji diagnostycznej wystarczy, aby uzyskać pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Rzeczywistość jest trochę bardziej skomplikowana.

Jakie są zagrożenia związane z brakiem ważnego badania technicznego? W razie kontroli drogowej grozi Ci mandat o wysokości nawet 5 tys. złotych. Co więcej, jeżeli policjant stwierdzi, że pojazd stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego, może zatrzymać dowód rejestracyjny. Auto resztę drogi będzie musiało przebyć na lawecie.

Dla spóźnialskich mamy jeszcze jedną złą wiadomość. Od września 2022 roku, koszt badania technicznego wykonanego po 30 dniach od wyznaczonej  daty będzie dwukrotnie większy niż normalnie. Czyli zamiast 99 złotych, zapłacisz 189 złotych. Sam przyznasz, że to spora suma za kilka dni zapominalstwa. Dlatego warto pilnować terminu zapisanego w dowodzie rejestracyjnym, aby uniknąć mandatu lub wyższej ceny przeglądu.

Brak ważnego przeglądu a ubezpieczenie samochodu

Rozmawiając o braku ważnych badań technicznych, należy również wspomnieć o kwestii ubezpieczenia samochodu. Jeśli dojdzie do wypadku lub kolizji, gdy pojazd nie ma ważnego przeglądu, możesz mieć wiele problemów.      

W przypadku AC i NNW brak przeprowadzenia przeglądu technicznego może skutkować odmową wypłaty roszczenia.

Przede wszystkim jednak  zasady postępowania w takiej sytuacji ściśle regulują  Ogólne Warunki Ubezpieczenia, które mogą znacznie różnić się u różnych ubezpieczycieli. Należy jednak zaznaczyć, że  warunkiem uzyskania odszkodowania z ubezpieczenia AC jest zwykle ważne badanie techniczne.

Z polisą OC sytuacja ma się trochę inaczej. W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej nawet przy braku ważnego badania technicznego ubezpieczyciel jest nadal zobowiązany do wypłaty odszkodowania, a brak przeglądu nie może uzasadniać odmowy likwidacji szkody.

Brak ważnego przeglądu. Podsumowanie

Jak widać przegapienie terminu badania technicznego może mieć przykre konsekwencje. Dlatego o tego rodzaju terminach, jak i końcu ochrony ubezpieczeniowej warto pamiętać.     ,  Warto zapisać      sobie te daty w telefonie lub ustawić      przypomnienie. W ten sposób zaoszczędzisz sobie mnóstwo kłopotów i nerwów.

Reklama
Poprzedni artykułKolejni ochotnicy dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej
Następny artykułWygrana PGE FKS Stali Mielec w Legnicy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!