Strona główna WIADOMOŚCI Kolejni ochotnicy dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej

Kolejni ochotnicy dołączyli do Wojsk Obrony Terytorialnej

0
Reklama

Kolejni ochotnicy dołączyli do 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Od początku tego roku, to siódme wcielenie ochotników do służby w 3PBOT.

1 października 2022 r. koszary podkarpackich terytorialsów zapełniły się ochotnikami, którzy chcą służyć w strukturach 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Ochotnicy rozpoczęli pierwszy dzień 16 dniowego szkolenia podstawowego i 8 dniowego wyrównawczego. Szkolenie odbywa się w 33. Batalionie Lekkiej Piechoty w Dębicy i jest prowadzone przez wyspecjalizowaną kadrę instruktorów z 3 Podkarpackiej Brygady OT.

Reklama

W pierwszy dzień kandydaci dopełnili niezbędnej dokumentacji, przeszli wstępne szkolenia, wykazali się kondycją fizyczną podczas testu sprawnościowego, potem pobrali broń i umundurowanie. Przez następne dwa tygodnie będą poznawać podstawy żołnierskiego rzemiosła. Szkolenie podstawowe ma na celu nauczenie żołnierzy umiejętności z zakresu taktyki, szkolenia strzeleckiego, ratownictwa pola walki, regulaminów oraz innych zagadnień, które żołnierz powinien przyswoić w trakcie szkolenia podstawowego.

Nabyte umiejętności terytorialsi z Podkarpacia będą później rozwijać co miesiąc podczas szkolenia rotacyjnego i raz w roku na 2- tygodniowym szkoleniu zintegrowanym, które ma na celu podsumowanie wiedzy, którą zdobywają w ciągu roku.

Działania te przekładają się na zwiększenie potencjału obronnego Rzeczypospolitej Polskiej. Wojska Obrony Terytorialnej to najmłodszy rodzaj Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych. WOT ma uzupełniać potencjał wojsk operacyjnych w czasie kryzysu i wojny poprzez wprowadzenie ich do Stałych Rejonów Odpowiedzialności (SRO), w uproszczeniu mówiąc województw. Kluczowe znaczenie ma tu znajomość terenu i lokalnych uwarunkowań, jakie mają terytorialsi pochodzący z miejsc, w których służą.

Szkolenie zakończy egzamin, a potem-przysięga wojskowa. Żołnierze z obecnego wcielenia złożą przysięgę wojskową na Rynku w Sanoku 16 października o godz. 08:00 (niedziela). Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną skierowani do etatowych batalionów w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku i Jarosławiu. Kolejne wcielenie terytorialsów do 3 Podkarpackiej Brygady OT już w listopadzie.

Reklama
Poprzedni artykułRusza nowy rok akademicki. Inauguracja na UR
Następny artykułPrzegapiłeś termin przeglądu Twojego samochodu? Sprawdź jakie są konsekwencje

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!