Strona główna HISTORIA Powstańcy Warszawscy z dzisiejszego Podkarpacia

Powstańcy Warszawscy z dzisiejszego Podkarpacia

0

W Powstaniu Warszawskim walczyli nie tylko mieszkańcy stolicy. Wśród bohaterów okupowanej Warszawy znaleźli się także mieszkańcy dzisiejszego Podkarpacia. Powstańcom pomoc nieśli m.in. ochotnicy ze specjalnego oddziału w województwie lwowskim.

Dowódca warszawskiego korpusu AK, pułkownik później generał Chruściel, dowódca rzeszowskiej Dywersji Władysław Miciek pseudonim Mazepa, który przed powstaniem trafił tam na odprawę, zastało go tam powstanie. 6 sierpnia na ulicy Elektoralnej poległ to dowódca szef Kedywu rzeszowskiego w Inspektoracie, rzeszowianin pułkownik Antoni Sanojca, który jest znany z późniejszej działalności w WiN, a mało kto wie, że w czasie powstania był zastępcą grupy AK Północ- mówił kilka lat temu w TVP Piotr Szopa z rzeszowskiego IPN.

Wśród Powstańców znaleźli się też pułkownik Iranek Osmecki z ziemi strzyżowskiej. Powstańcom pomagały – Czesława Łyszczarz i Józefa Dudek sanitariuszki pochodzące z Godowej.

Z terenów dawnego województwa lwowskiego na pomoc powstańcom wyruszyło pół tysiąca żołnierzy AK w ramach zgrupowania San. Dotarli w okolice Nowej Sarzyny gdzie 17 sierpnia zostali rozbrojeni i zatrzymani przez NKWD. Większość trafiła do sowieckich łagrów- podało TVP.

W Powstaniu brał też udział Bolesław Biega, żołnierz urodzony w Sanoku. To on 13 sierpnia wziął ślub, który przeszedł do historii jako jeden z najbardziej znanych wojennych ślubów w historii.

Poprzedni artykułTragiczny pożar w Lubaczowie. Jedna osoba nie żyje, dwie poszkodowane
Następny artykułWstrzymane odwiedziny w szpitalu w Dębicy
Izabela Pomykała Redaktor naczelna

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj