Strona główna HISTORIA Poszukują tropów „potopu” szwedzkiego

Poszukują tropów „potopu” szwedzkiego

0
Reklama

Archeolodzy poszukują tropów potopu szwedzkiego na terenie leśnictwa Przecław (Nadleśnictwo Tuszyma). Grupa pod przewodnictwem Dominika Kurka sprawdza, obszar gdzie prawdopodobnie znajduje się cmentarz z tamtego okresu, z jednoczesnym określeniem jego ewentualnego zasięgu.

W okolicach Korzeniowa znajduje się Grób Dragona, który jest wpisany do rejestru cmentarzy wojennych. Miejsce to ma upamiętniać żołnierzy Czarnieckiego Chorągwi Dragońskiej poległych w obronie pobliskich miejscowości w bitwie ze Szwedami. W 1656 roku Szwedzi wysłali do Korzeniowa oddział rajtarski celem pacyfikacji wsi. Na odsiecz pośpieszył oddział polskich dragonów. W czasie potyczki śmiertelnie ranny został ich dowódca- Tłocki. Jego ciało zostało złożone do mogiły na leśnym uroczysku przy rozstaju dróg, w miejscu pochówku postawiono krzyż.

Opiekę nad tym miejscem pamięci sprawuje wojewoda podkarpacki, a zadanie wykonuje gmina Żyraków. 2 marca 2017 r. gmina zawarła porozumienie z wojewodą podkarpackim w sprawie powierzenia zadań, przyznania dotacji i ustalenia wzajemnych obowiązków w zakresie bieżącego utrzymania, remontów oraz sprawowania opieki nad cmentarzami i mogiłami wojennymi. Zakres porozumienia obejmuje prace ziemno-konserwacyjne na mogiłach zbiorowych w Korzeniowie.
W związku z tym, że Grób Dragona znajduje się na działce leśnej zarządzanej przez Nadleśnictwo Tuszyma, zostało spisane porozumienie w sprawie wejścia archeologów na ten teren celem przeprowadzenia prac.
Źródło: lasy.gov.pl
Reklama