Strona główna HISTORIA Porcelana powróciła do Muzeum po 78 latach

Porcelana powróciła do Muzeum po 78 latach

0
Reklama

Do Muzeum – Zamku w Łańcucie powróciły cenne dzieła sztuki – cztery talerze i jeden półmisek z chińskiej porcelany. Elementy serwisu były częścią dawnej łańcuckiej kolekcji – potwierdzają to przedwojenne sygnatury Zamku Łańcuckiego.

Porcelana pochodzi z okresu Kang-xi (1662-1723). Był to dar cesarza Chin dla króla Jana III Sobieskiego. Następnie król podarował serwis Czartoryskim. Kolekcję do Łańcuta trafiła w II poł. XVIII w.  Sprowadziła ją Izabella z Czartoryskich Lubomirska. Pierwotnie serwis składał się z ponad stu elementów. Przed wojną eksponowano go w oszklonych szafach, znajdujących się na I piętrze zamku, w Korytarzu Północnym, nazywanym Białym. Ponadto część dużych półmisków i talerzy była rozwieszona na ścianach Wielkiej Jadalni. Już przed wojną uważano, że drugiego takiego serwisu nie posiada nawet żaden najbogatszy zbiór w Europie.

Reklama

            Talerze i półmisek zostały zakupione w Galerii w Londynie, która od 1925 r. specjalizuje się w wyrobach z porcelany. Dzieła sztuki zostały wystawione do sprzedaży przez spadkobierców Paula – Luisa’a Weiller’a (1893-1993) – przemysłowca, filantropa, kolekcjonera dzieł sztuki.

Zakup muzealiów był możliwy dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego  w kwocie blisko 400 tysięcy złotych.

Reklama
Poprzedni artykułPonad 20 mandatów dla uczestników nielegalnych wyścigów
Następny artykułWypadek autobusu z wycieczką z Rzeszowa. Są ranni [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj