Strona główna CIEKAWOSTKI Podkarpacie tonie w smogu – czy warto kupić oczyszczacz?

Podkarpacie tonie w smogu – czy warto kupić oczyszczacz?

0
Reklama

Spalanie węgla kamiennego o niskich parametrach grzewczych, korzystanie z niskiej jakości materiałów opałowych, takich jak mokre drewno czy plastik przyczyniają się do duszącego smogu, który spowija podkarpackie niebo. Kryzys gospodarczy i energetyczny widoczny jest również w naszym regionie. Mroźne zimy oznaczają automatyczny wzrost zanieczyszczeń PM2,5 i PM10, których poziomy przekraczają dopuszczalne normy o 400-500%. Co robić w dni smogowe? Nie otwierać okien, nie wychodzić z domu, a może zaopatrzyć się w oczyszczacz powietrza?

Co robić w dni smogowe?

Zazwyczaj, gdy zdarzają się tzw. „epizody smogowe”, zaleca się:

Reklama
  • Pozostać w domach (zwłaszcza dla dzieci i osób w podeszłym wieku)
  • Ograniczyć aktywności na „świeżym” powietrzu
  • Umiejętnie wietrzyć mieszkanie
  • Korzystać z masek antysmogowych

Dodatkowo spotkać można głosy mówiące o tym, by np. nie otwierać okien – nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Po pierwsze: odcinając dopływ powietrza z dworu nie wyeliminujemy całkowicie problemu smogu w mieszkaniu – ok. 30% przedostaje się bowiem przez stolarkę okienną czy drzwi. Po drugie, potencjalnie rozwiązując jeden problem, wpadamy w pułapkę drugiego – zbyt wysokiego stężenia CO2. To z kolei prowadzi często do bólów głowy, nudności czy senności i problemów z koncentracją.

Najlepszym rozwiązaniem jest szybkie i intensywne wietrzenie mieszkań połączone z oczyszczaniem powietrza. W nowoczesnych domach możemy spotkać coraz częściej rekuperatory powietrza z filtrami klasy min. F7 lub F8. W starszych domach lub mieszkaniach w blokach z pomocą przychodzi przenośny oczyszczacz powietrza.

Co to jest oczyszczacz powietrza?

Oczyszczacze powietrza możemy znaleźć zarówno w formie przenośnych urządzeń, jak i systemowych rozwiązań z branży HVAC (wentylacja, ogrzewanie, klimatyzacja). Łączą one w sobie z reguły skuteczny filtr lub filtry zatrzymujące zanieczyszczenia stałe oraz lotne, jak również wentylator, który pomaga wprawiać okoliczne powietrze w ruch. Strumień powietrza kierowany jest w stronę oczyszczacza, który następnie zatrzymuje cząsteczki zanieczyszczeń na filtrach.

Popularne oczyszczacze powietrza wraz z wyjętymi z nich filtrami

Popularne oczyszczacze powietrza wraz z wyjętymi z nich filtrami. Od lewej modele: Xiaomi Air Purifier 3H, Electrolux PA91-604DG, Philips AC3256/10, Klarta Stor 2 oraz Sharp KC-D40EUW. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Najważniejszymi filtrami w oczyszczaczach powietrza są:

  • Filtr HEPAwysokoskuteczny filtr cząsteczkowy powietrza przypomina w swojej budowie harmonijkę. Gęsto utkany z mikrowłókien, jest w stanie skutecznie zatrzymać nawet bardzo drobne cząstki pyłów zawieszonych, alergenów, bakterii czy wirusów, których wielkość nie przekracza 0,001 μm.
  • Filtr węglowy – przypominający plaster miodu, filtr ten wypełniony jest granulkami węgla aktywnego, który posiada świetne zdolności adsorpcji zanieczyszczeń gazowych. 1 gram węgla aktywnego skrywa nawet 1500 m2 powierzchni adsorbującej.
Zestaw filtrów: wstępny, węglowy oraz HEPA.

Zestaw filtrów: wstępny, węglowy oraz HEPA. Materiały własne Ranking-Oczyszczaczy.pl

Czy warto kupić oczyszczacz powietrza? 

Wg prognoz synoptyków, tegoroczna zima ma być na szczęście dość łagodna, a wysokie temperatury, które towarzyszyły nam podczas Bożego Narodzenia, będą utrzymywać się dłużej. Niestety nie oznacza to jednak braku mroźnych, zimowych dni, które oglądaliśmy chociażby w 1 połowie grudnia. Jakość powietrza w Dębicy, Sanoku czy Krośnie pozostawiała wówczas wiele do życzenia. Zależność jest prosta – im zimniej, tym więcej grzejemy i tym więcej w powietrzu produktów niepełnego spalania paliw kopalnych (tzw. niska emisja).

Oczyszczacze powietrza chronią jednak nie tylko przed smogiem, ale pomagają również zredukować ilość roztoczy kurzu domowego, pyłków roślin, bakterii, wirusów czy innych drobnoustrojów, które dostają się do naszego domu. Są one szczególnie polecane np. dla alergików, dzieci czy osób z obniżoną odpornością.

Źródło: Materiał partnera

Reklama
Poprzedni artykuł20-latek stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość
Następny artykułTragiczny pożar. W zgliszczach znaleziono zwłoki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!