Strona główna POLITYKA PiS i Lewica przeforsowały ustawę "piątka dla zwierząt"

PiS i Lewica przeforsowały ustawę "piątka dla zwierząt"

0
Reklama

W nocy z czwartku na piątek, podczas obrad Sejmu, PiS wraz z częścią posłów Lewicy i KO przegłosował ustawę „piątka dla zwierząt”.

Sejm uchwalił „piątkę dla zwierząt”. Nowelizacja ustawy wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra i wprowadza ograniczenia uboju rytualnego. Dodatkowo zakazuje się występów w cyrku zwierząt, a w przypadku tymczasowego uwiązania długość uwięzi musi wynosić minimum 6 m i zapewniać zwierzęciu korzystanie z powierzchni co najmniej 20 m.kw. Nowela zabrania trzymania zwierząt domowych na uwięzi dłużej niż 12 godzin w ciągu doby.Ustawa według posłów Konfederacji i Koalicji Polskiej uderza w jeden z najważniejszych sektorów polskiej gospodarki. Rolnictwo ucierpi na przegłosowanej ustawie, a tysiące ludzi straci pracę. Nowelizacja wprowadza m.in. zakaz hodowli zwierząt na futra z wyjątkiem królika. Futrzarstwo w Polsce to jeden z najbardziej rozwiniętych sektorów, a wyroby sprzedawane są na całym świecie.Krzysztof Bosak, poseł Konfederacji tak podsumował szybką zmianę ustawy:
Cały projekt przepchnięto w dwa dni, w ogromnym chaosie i pośpiechu, bez wysłuchania kogokolwiek z branż które on dotknie, ignorując wszystkie argumenty i wątpliwości. To się skończy dużymi protestami społecznymi, w których sam wezmę udział bo uważam ten projekt za gangsterstwo i samobójstwo gospodarcze, bezprawie i niesprawiedliwość. Nie można z dnia na dzień czy z roku na rok delegalizować całych branż gospodarki i to bez żadnych zapowiedzi, konsultacji i odszkodowań! Argumenty etyczne uważam za całkowicie fałszywe lub zupełnie niewystarczające. A najgorsze jest, że większość sejmowa w trakcie kryzysu dobija gospodarkę, uderzając w nastepujące branże:
– przetwórstwa mięsa (ubój koszer i halal, utylizacja odpadów poubojowych)
– handlu międzynarodowego (eksport mięsa i produktów mięsnych)
– hodowli drobiu (eksport koszer i halal)
– hodowli bydła (eksport koszer i halal)
– hodowli zw. futerkowych
– hodowlę i przetwórstwo ryb (utylizacja odpadów)
– produkcji pasz (hodowla drobiu i bydła)
– przetwórstwo skór (eksport futer)
– przedsiębiorstwa powiązane i serwisujące wszystko co powyżej (transport, urządzenia etc.)
Pośrednio tzw. „Piątka dla Zwierząt” uderza w *całe* polskie rolnictwo, bo to system naczyń połączonych.
Za przyjęciem ustawy opowiedziało się 356 posłów, 75 było przeciw (w tym 38 należących do klubu PiS), a 18 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawa ma trafić do Senatu.
Wśród podkarpackich posłów, którzy sprzeciwili się woli Jarosława Kaczyńskiego, i nie zagłosowali zgodnie z dyscypliną partyjną, o jakiej niedawno mówili posłowie Zjednoczonej Prawicy znaleźli się: Marcin Warchoł, Kazimierz Moskal, Maria Kurowska oraz Piotr Uruski. Z klubu Koalicji Polskiej przeciwny był Mieczysław Kasprzak, z Konfederacji Grzegorz Braun.
Przeciw był także sam minister rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, wobec którego już polała się fala hejtu.
Tak wyglądało głosowanie o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, o zmianie ustawy o ochronie zwierząt.

Klub/Koło Liczba czł. Głosowało      Za Przeciw Wstrzymało się Nie głosowało
PiS 235 229 176 38 15 6
KO 134 133 128 4 1 1
Lewica 48 48 48
PSL-Kukiz15 30 26 2 22 2 4
Konfederacja 11 11 11
niez. 2 2 2

 

Reklama
Reklama