Strona główna #ZwiedzamyPodkarpacie Pałac i Park Dzieduszyckich w Zarzeczu zachwycają pięknem

Pałac i Park Dzieduszyckich w Zarzeczu zachwycają pięknem [foto]

0
Reklama

Pałac Dzieduszyckich w Zarzeczu powstał w latach 1807–1812 z inicjatywy Magdaleny z Dzieduszyckich Morskiej i jej męża Ignacego Morskiego według projektu Christiana Piotra Aignera, znakomitego polskiego architekta doby klasycyzmu, twórcy m. in. Świątyni Sybilli i Domu Gotyckiego w Puławach, odpowiedzialnego za przebudowę dawnego Pałacu Namiestnikowskiego w Warszawie (dzisiejszego pałacu prezydenckiego).

Dlatego też zarzecka budowla utrzymana jest w stylu klasycystycznym, a jej charakterystycznym elementem jest okrągła rotunda, o obejściu wspartym na kolumnach doryckich. Pałac w Zarzeczu wraz z Muzeum Dzieduszyckich, obok Sieniawy, Łańcuta i Przeworska stanowi jedno z ogniw rezydencji arystokratycznych w rejonie Podkarpacia. Spośród innych przykładów architektury rezydencjonalnej wyróżnia się on oryginalną bryłą i dekoracją architektoniczną oraz niepowtarzalnym wystrojem wnętrz. Odtworzone wnętrza pałacu w Zarzeczu pokazują wyposażenie charakterystyczne dla XIX-wiecznych siedzib arystokratycznych. Ponadto, prezentują historię rodu Dzieduszyckich, ze szczególnym uwzględnieniem wybitnych jednostek, które dzięki swoim postawom obywatelskim, patriotyzmowi i działalności na rzecz rozwoju polskiej kultury i edukacji, znacząco zapisały się w historii naszego kraju.

Reklama

Znaczenie rodziny Dzieduszyckich, jak i ich zarzeckiej siedziby, podkreślono także poprzez powiązanie jej dziejów z kilkoma blisko spokrewnionymi z nimi rodzinami, żyjącymi do 1939 r. na wschodnich ziemiach Rzeczypospolitej: Czartoryskimi, Sapiehami, Szeptyckimi. O tym, że rezydencja Dzieduszyckich była i jest jednym z najznakomitszych tego typu miejsc – nie tylko na terenie dawnej Galicji, ale i poza nią, świadczy także rozległy, dziś już zrewitalizowany, park w stylu angielskim, pełen sędziwych i nierzadko egzotycznych okazów drzew i krzewów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że pierwowzorem tutejszego zespołu pałacowo-parkowego było puławskie założenie Izabeli, księżnej Czartoryskiej, która była również pierwszym gościem i zarazem wizytatorem zarzeckiej rezydencji. Pierwotnie pałac w Zarzeczu, będąc jedną z wielu siedzib rodziny Dzieduszyckich (zimowy pałac mieścił się we Lwowie – obecnie zajęty przez jednostkę wojskową, zaś pozostałe m.in. w ukraińskich Pieniakach, Poturzycy, czy Jabłonowie uległy całkowitemu zniszczeniu po II wojnie światowej), służył im jako letnia siedziba. Domem na stałe stał się w latach 20. XX wieku i w takim charakterze służył rodzinie do jesieni 1944 roku, kiedy to kształtująca się władza ludowa, znacjonalizowała cały majątek, przekazując budynki na rzecz utworzonej w Zarzeczu Szkoły Rolniczej. Zabezpieczone wówczas pałacowe ruchomości, m. in. meble, obrazy, archiwalia zostały przewiezione do Muzeum w Jarosławiu, gdzie ich część przez wiele lat eksponowana była na głównej wystawie, pozostałe zaś przechowywane były w muzealnych magazynach. Mniej szczęścia miał sam pałac, który użytkowany do końca lat 60. przez szkołę, pozostał następnie bez gospodarza i opieki. Jako pustostan, w znacznym stopniu zdewastowany, przetrwał kolejne dwadzieścia lat, po czym sukcesywnie, dzięki prowadzonym pracom remontowo-budowlanym i konserwatorskim odzyskał swą dawną świetność.

Dziś cały zespół pałacowo-parkowy jest własnością Gminy Zarzecze, potomkowie dawnych właścicieli zaś zrzekli się ewentualnych roszczeń, stawiając jednocześnie warunek, by obiekt służył polskiej kulturze. Dlatego też dziś w jego wnętrzach mieści się muzeum.

źr. Muzeum Jarosław

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!