Strona główna KULTURA Orszak Trzech Króli 2022. Sprawdź gdzie odbędą się w tym roku

Orszak Trzech Króli 2022. Sprawdź gdzie odbędą się w tym roku

0
Orszak Trzech Króli Rzeszów 2018
Reklama

Orszak Trzech Króli, jest to przedstawienie Jasełek wystawiane w przestrzeni publicznej, na ulicach wiosek, miast i miasteczek w Polsce oraz zagranicą. Jest to inicjatywa działania lokalnej wspólnoty. Rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalni włodarze – zwykli ludzie tworzą to niezwykłe wydarzenie.

O ile właściwa historia Orszaku Trzech Króli rozumianego jako uliczne jasełka, rozpoczęła się w roku 2009 i od tego momentu liczona jest jego pierwsza edycja, to  szkolne jasełka przygotowywane przez uczniów “Żagli” – wystawiane najpierw na scenie szkolnej, a później teatralnej – mogą być traktowane jako “prahistoria” Orszaku.

Reklama

To tu bowiem w 2009 roku pojawił się odważny pomysł, by dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do  wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów. Orszak wyruszył na ulice stolicy po raz pierwszy w 2009 roku.

Przejście Orszaku Trzech Króli jest ogromną atrakcją dla mieszkańców (zwłaszcza dzieci) i turystów, których w okresie świątecznym nie brakuje w większych miastach Polski. 

Święto Trzech Króli

Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, stanowi ważny punkt w kalendarzu liturgicznym – należy do jednych z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół (III wiek w Kościele Wschodnim oraz IV wiek w Kościele Zachodnim). Święto zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas wydarzenie opisane w Ewangelii Mateusza, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, od 2011 roku jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Orszaki na Podkarpaciu 2022

Ze względu na pandemię, orszaki nie odbędą się w większych miastach regionu jak Rzeszów, Krosno czy Przemyśl. Uliczne jasełka organizowane są jednak w wielu innych miejscowościach na Podkarpaciu:

Adamówka, Bażanówka, Besko, Biedaczów-Gwizdów, Bircza, Boguchwała, Borek Stary, Borowa k. Dębicy, Brzostek, Czudec, Dębica, Gawłuszowice, Gniewczyna Łań., Gorzyce, Jarosław, Jasło, Korczyna, Kosina, Krosno, Krościenko Wyżne, Lubatowa, Łańcut, Mielec, Nienaszów, Nowa Sarzyna, Nowy Żmigród, Przecław, Radomyśl n. Sanem, Rakszawa, Radymno, Rozbórz-Mirocin, Sanok, Sędziszów Młp., Strzyżów, Tarnobrzeg, Uherce Mineralne, Żeglce, Żurawica. (źr. mapa Orszaków 2022).

Wśród miejscowości, gdzie jasełka odbędą się po raz pierwszy jest m.in. Bircza

W Łańcucie Orszak pojawi się po raz piąty.

Poprzedni artykułSprawca, który zderzył się z końmi w Hadykówce zgłosił się na policję
Następny artykułSpór o lotnisko w Bieszczadach. Trwają konsultacje samorządów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!