Strona główna Bez kategorii Odcinkowy pomiar prędkości między Stalową Wolą, a Jamnicą

Odcinkowy pomiar prędkości między Stalową Wolą, a Jamnicą

0
Reklama

6,5 km drogi wojewódzkiej pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą pod kontrolą Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD. Kierowców dyscyplinują urządzenia odcinkowego pomiaru prędkości. O ich skuteczności mówili dziś wiceminister infrastruktury Rafał Weber oraz Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Droga wojewódzka nr 871 pomiędzy Stalową Wolą a Jamnicą. W ciągu ostatnich czterech lat doszło tu do 64 zdarzeń drogowych, w których zginęło 7 osób, a 23 odniosły obrażenia. W jednym z najtragiczniejszych wypadków zginęli rodzice trójki dzieci. Wypadek ten przeżył 2,5 letni chłopiec.

Po przeprowadzonej analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego, wizjach lokalnych, rozmowach z zarządcą drogi oraz Policją oceniono, że jedną z głównych przyczyn wypadków i kolizji na tym odcinku drogi jest nadmierna prędkość. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń i wpłynąć na zmianę zachowania kierowców, podjęliśmy decyzję, że najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie wprowadzenie automatycznej kontroli prędkości z wykorzystaniem urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości – mówił Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur.

Montaż urządzeń oraz niezbędnej infrastruktury przeprowadzono w grudniu 2021 r. Cztery kamery, które monitorują wjazd oraz wyjazd z kontrolowanego odcinka, zainstalowano nad jezdnią na tzw. bramownicach. Zarządca drogi wprowadził zmiany w organizacji ruchu. Na kontrolowanym odcinku, kierowcy mogą jechać z maksymalną prędkością – 80 km/h. System automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi, a to pozwoli wyliczyć średnią prędkość z jaką poruszał się pojazd.

Reklama

Od dziś, będzie tutaj na drodze wojewódzkiej ze Stalowej Woli do Jamnicy, funkcjonował odcinkowy pomiar prędkości. Jest to droga bardzo niebezpieczna. Przeprowadzona analiza wykazała konieczność zainstalowania w tym miejscu odcinkowego pomiaru prędkości, by uspokoić ruch oraz by każdy, kto przejeżdża tym odcinkiem drogi mógł czuć się bezpiecznie – podkreślił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.

Odcinkowe pomiary prędkości, ze względu na zasięg oddziaływania, są jednym ze skuteczniejszych narzędzi dyscyplinujących kierowców. Na odcinkach, które objęliśmy kontrolami z wykorzystaniem tego rodzaju urządzeń, widoczny jest spadek liczby zdarzeń drogowych oraz ich skutków, przede wszystkich minimalizowane – nawet do zera – jest ryzyko wystąpienia zdarzeń drogowych ze skutkiem śmiertelnym – ocenił Szef ITD Alvin Gajadhur.

W realizację projektu CANARD GITD na odcinku Stalowa Wola – Jamnica zaangażował się Podkarpacki Zarząd Dróg Wojewódzkich, Urząd Marszałkowski, KWP Rzeszów i PGE Oddział w Rzeszowie i Rejon Stalowa Wola.

Szef Inspekcji Transportu Drogowego wspomniał, że urządzenia odcinkowo mierzące prędkość stoją w miejscach szczególnie niebezpiecznych, gdzie dochodzi do wypadków drogowych. Cały czas lokalne społeczności czy samorządów wnioskują o instalację urządzenia w nowym miejscu.

W związku z tym CANARD GITD planuje dalszy rozwój sieci fotoradarowej z wykorzystaniem odcinkowych pomiarów prędkości na terenie województwa podkarpackiego. W ramach trwającego projektu rozbudowy systemu CANARD, planowane jest wprowadzenie kontroli w 5 nowych lokalizacjach:

  • droga powiatowa 1391, miejscowość Nosówka,
  • droga krajowa nr 19, miejscowość Dukla,
  • droga krajowa nr 9, miejscowość Nowa Dęba,
  • droga wojewódzka nr 835 na odcinku pomiędzy miejscowościami Gniewczyna Łańcucka – Gniewczyna Tryniecka,
  • droga krajowa nr 77, miejscowość Nisko.

Trwa procedura przetargowa na dostawę oraz montaż odcinkowych pomiarów prędkości w 39 lokalizacjach na terenie kraju, w tym 5 na terenie Podkarpacia. Zgodnie z przyjętym harmonogramem, realizacja projektu będzie prowadzona do końca 2023 r..

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!