Strona główna HISTORIA Atak na niemiecki areszt w Rozwadowie. Próba odbicia kpt. Adama Mireckiego

Atak na niemiecki areszt w Rozwadowie. Próba odbicia kpt. Adama Mireckiego

0
Reklama

Pochodzący z Racławic (powiat niżański) kapitan Adam Mirecki ps. Adaś w maju 1943 roku został komendantem Narodowej Organizacji Wojskowej okręgu lwowskiego. 16 grudnia 1943 roku wracając z odprawy komendantów NOW w Warszawie, wstąpił do rodzinnej miejscowości. Aresztowany przez gestapo trafił do aresztu w Rozwadowie. W nocy z 30 na 31 XII 1943 r. patrol dywersyjny NOW podjął próbę odbicia Mireckiego z budynku, w którym przed wojną mieścił się sąd grodzki.

Adam Mirecki trafił do Rozwadowa po kilku dniach przebywania w więzieniu w Nisku. Niedługo po pojmaniu do komendy głównej AK i NOW w Warszawie trafiły meldunki z tą wiadomością. Zapadła decyzja o odbiciu Mireckiego. Akcją dowodził Marian Szymański ps. Podkowa wspierany przez dowódcę patrolu dywersyjnego- Henryka Paterka ps. Lew. Nakłonili oni do współpracy klucznika aresztu w Rozwadowie. Po dotarciu do budynku grupa żołnierzy NOW-AK próbowała znaleźć celę Mireckiego. Nie mogąc jej odszukać partyzanci zaczęli wołać komendanta. Usłyszawszy odgłosy strażnik więzienia oddał strzały w kierunku polskich żołnierzy, którzy musieli się wycofać. Akcja skończyła się fiaskiem, ale Niemcy zdali sobie sprawę, że przetrzymują kogoś ważnego. Komenda lwowska NOW podjęła jeszcze nieudaną próbę wykupienia Mireckiego.

Wkrótce został przeniesiony najpierw do ściśle strzeżonego aresztu w siedzibie gestapo w Stalowej Woli, a potem do więzienia w Tarnowie, do Gross-Rosen oraz innych obozów koncentracyjnych m.in. Bergen-Belsen, gdzie przebywał do momentu wyzwolenia obozu w kwietniu 1945 r. Po powrocie do Polski został wkrótce aresztowany przez zainstalowany już w Polsce aparat komunistyczny i w maju 1947 r. skazany za przynależność do Stronnictwa Narodowego. Po opuszczeniu więzienia w lipcu 1949 r. nawiązał kontakt z emigracyjnym ośrodkiem Stronnictwa. Ponownie został aresztowany w listopadzie 1950 r. i wyrokiem Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie z 28 kwietnia 1952 r. skazany na czterokrotną karę śmierci. Wyrok został wykonany 24 października 1952 r. w więzieniu mokotowskim w Warszawie.Adam Mirecki to to tragiczna postać polskiego państwa podziemnego. Podczas wojny wielokrotnie aresztowany. W okresie stalinowskim zamordowany. Jego szczątki zostały zidentyfikowane w 2018 roku, a we wrześniu 2019 uroczyście pochowano. Jego życiorys można przeczytać tu:

Reklama
Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!