Strona główna WIADOMOŚCI Nowi terytorialsi złożyli przysięgę wojskową

Nowi terytorialsi złożyli przysięgę wojskową

0
Reklama

To dzień szczególny dla wszystkich, którzy zdecydowali się służyć państwu i obywatelom, daleko bardziej niż my – cywile – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart podczas uroczystości złożenia przysięgi przez podkarpackich „Terytorialsów”.

Na placu przed Podkarpackim Urzędem Wojewódzkim, wojskową przysięgę złożyło 28 żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Reklama

Świadkami przysięgi byli parlamentarzyści: poseł Teresa Pamuła i poseł Krzysztof Sobolewski. Obecny był także starosta rzeszowski Józef Jodłowski oraz wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzy Cypryś. Nie zabrakło przedstawicieli służb mundurowych Podkarpacia, na czele z komendantem wojewódzkim Policji w Rzeszowie nadinspektorem Dariuszem Matusiakiem. Słów przysięgi wysłuchali także członkowie rodzin żołnierzy oraz mieszkańcy miasta.

Uroczystość rozpoczął płk Michał Małyska, dowódca 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zwracając się do żołnierzy, podziękował i pogratulował ich decyzji o wstąpieniu w szeregi Brygady.

– Wyrażacie w ten sposób szacunek do wartości patriotycznych i lokalnej społeczności – mówił.

Pułkownik Małyska przypomniał także, że w tym roku jest to czwarta przysięga, a w całej historii 3. PBOT już czterdziesta taka uroczystość.

List do żołnierzy skierował minister obrony narodowej, wicepremier Mariusz Błaszczak.

– Służba wojskowa to niezwykle ważne zobowiązanie, ale również możliwość rozwoju oraz realizowania swoich zainteresowań i pasji. Umiejętności, którymi wykazaliście się w trakcie zrealizowanych szkoleń, potwierdzają Wasze predyspozycje do wykonywania żołnierskiego rzemiosła. Wierze, że dzisiejsza przysięga rozpoczyna dla Was ciekawą drogę związaną z kariera w Wojsku Polskim – pisał wicepremier.

Wojewoda Ewa Leniart zwróciła uwagę na ciężar zobowiązania, jaką niesie za sobą przysięga na wierność Ojczyźnie.

– Publiczne zobowiązanie do służenia państwu polskiemu i współobywatelom jest rękojmią, że swoim życiem i zdrowiem oddajecie się służbie Rzeczypospolitej. To ważna deklaracja, która niewątpliwie wpłynie na Wasze dalsze życie. Wstąpienie do Wojska Polskiego z jednej strony jest możliwością rozwoju, z drugiej zaś jest ważną deklaracją, że wierność Ojczyźnie – rocie przysięgi – będzie dla was najwyższym nakazem – mówiła Ewa Leniart.

Wojewoda przypomniała także ostatnie lata, kiedy żołnierze Brygady służyli zarówno w czasie pandemii, ale w sposób szczególny zostali zaangażowani w działania w czasie kryzysu migracyjnego. Jak podkreślała, służba w jednostkach OT dostarcza wielu wyzwań, ale jest przez to źródłem satysfakcji i zasługuje na najwyższe uznanie władz oraz społeczności lokalnej.

W trakcie wydarzenia wręczono nagrody za wzorowa służbę oraz 21 aktów mianowania na stopień podoficerski. Uroczystość zakończyła się wojskową defiladą.

Poprzedni artykuł19-latek uciekł z miejsca zdarzenia, a później zgłosił się po odbiór samochodu
Następny artykułPędził 128 km/h w zabudowanym. Dostał punkty i ogromny mandat

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!