wtorek, 5 grudnia, 2023
Strona główna WIADOMOŚCI W niedzielę zaprzysiężenie "terytorialsów" z Podkarpacia

W niedzielę zaprzysiężenie "terytorialsów" z Podkarpacia

0
Reklama
Wojska Obrony Terytorialnej cieszą się sporym zainteresowaniem, wśród mieszkańców naszego województwa. Dlatego w najbliższą niedzielę w Krośnie, ponad 380 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złoży przysięgę na sztandar.
Ochotnicy będą służyć w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego. Zostaną wcieleni do służby w trzech miastach: Nisku, Przemyślu i Rzeszowie. Po złożeniu przysięgi podkarpacka brygada liczyć będzie ok. 3 tys. żołnierzy. Docelowo służyć ma w niej ok. 3,7 tys. osób.

Szkolenie żołnierzy WOT trwa średnio 16 dni i kończy się uroczystą przysięgą. W trakcie szkolenia chętni odbyli zajęcia z taktyki, strzeleckie, z terenoznawstwa oraz pierwszej pomocy przedmedycznej.

Wojska Obrony Terytorialnej jako samodzielny, piąty rodzaj sił zbrojnych zostały powołane z początkiem bieżącego roku. Trzy miesiące później Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej formalnie przejęło dowodzenie nad trzema pierwszymi brygadami sformowanymi w woj. podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Obecnie na etapie formowania są kolejne trzy brygady; dwie na Mazowszu oraz jedna na Warmii i Mazurach.

Reklama

Docelowo formacja, w całym kraju ma liczyć 53 tys. żołnierzy. WOT przygotowują się do działań w czasie pokoju, kryzysu i wojny, mają wspierać wojska operacyjne, służby ratownicze i lokalne społeczności.

Źródło: PAP
Zdjęcie: mon.gov.pl

Reklama
Poprzedni artykułNajwięcej wiernych w kościołach na Podkarpaciu
Następny artykułMorderca ze Stalowej Woli uznany za niebezpiecznego więźnia