Strona główna WIADOMOŚCI Najwięcej wiernych w kościołach na Podkarpaciu

Najwięcej wiernych w kościołach na Podkarpaciu

0
Reklama

W kościołach odbyło się coroczne liczenie wiernych, uczęszczających na niedzielną mszę świętą. Badanie ma na celu sprawdzenie ilu wiernych realnie ma dana diecezja i jak naprawdę wygląda religijność Polaków.


Liczenie wiernych odbywa się tradycyjnie w tzw. przeciętną niedzielę, która nie przypada w szczególne kościelne święto lub uroczystość. W tym roku przypadło na 15 października.
Badanie wiernych jest coroczną akcją o charakterze statystycznym, organizowaną zazwyczaj jesienią. Głównym celem liczenia wiernych w polskich parafiach jest sprawdzenie, ile osób przychodzi na Msze św., ile z nich stanowią mężczyźni, ile kobiety, a ilu wiernych przystępuje do Komunii świętej. Dane posłużą do uaktualnienia statystyk w Kościele katolickim w Polsce. W ten sposób powstaje tzw. „mapa religijności” – cenny materiał dla samego Kościoła oraz dla socjologów i statystyków.
Badania odbywają się zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski. Każdego roku Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego kieruje do parafii poprzez kurie diecezjalne kwestionariusz, w którym prosi proboszczów o przeprowadzenie w określoną niedzielę zliczania wiernych obecnych i przystępujących do Komunii świętej na każdej Mszy, a także we wszystkich – o ile jest ich więcej niż jedna – świątyniach należących do parafii.
Wśród poszczególnych diecezji najwyżej uplasowały się diec. tarnowska (70,5%), rzeszowska (64,3%) oraz przemyska (58,5%). Jak mówią księża, wynik ten uwarunkowany jest położeniem oraz historycznością miejsca, na jakim zamieszkują wierni. Ważne są też przekonania i uwarunkowanie społeczne, które znacznie wpływa na pojmowanie religijności i uczęszczania na niedzielną Eucharystię.
źr.: Przewodnik Katolicki 
 
 

Reklama
Poprzedni artykułSzpital w Brzozowie zyska nowy sprzęt
Następny artykułW niedzielę zaprzysiężenie "terytorialsów" z Podkarpacia