Rząd wprowadza nowe obostrzenia i wytyczne związane z koronawirusem. Od 1 września brak maseczki wytłumaczysz tylko stosownym zaświadczeniem.

Od 1 września wprowadzone zostaną nowe zasady związane z zakrywaniem nosa i ust. Wedle ministerstwa zdrowia, brak maseczki lub innej formy zasłaniania ust i nosa. będzie można wytłumaczyć tylko stosownym zaświadczeniem.

Wprowadzimy od 1 września obowiązek posiadania zaświadczenia o przeciwwskazaniach medycznych do zasłaniania ust i nosa; liczba takich przypadków powinna być bardzo niewielka – powiedział w czwartek na konferencji prasowej wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Dodatkowo wprowadzone zostaną nowe obostrzenia w powiatach, gdzie liczba zachorowań na wirusa jest bardzo wysoka. Powiaty w Polsce podzielone zostaną na trzy strefy, czerwone, żółte i zielone.W powiatach oznaczonych kolorem czerwonym będą m.in. maseczki również na “świeżym powietrzu”, zamknięte będą kluby i dyskoteki oraz zakazane imprezy masowe. Noszenie maseczek będzie obowiązkowe również na zewnątrz, liczba osób korzystających z transportu zbiorowego będzie ograniczona do 50 proc. miejsc siedzących, a liczba uczestników uroczystości rodzinnych (np. wesela i pogrzeby) to maksimum 50.

W żółtym obostrzenia tj. w czerwonym, jednak z wyłączeniem liczby 100 osób na uroczystościach rodzinnych. Tam, na razie nie będzie obowiązku noszenia maseczek, tak jak np. na Śląsku.

Kolor zielony oznaczał będzie brak dodatkowych obostrzeń.

Nowe obostrzenia w powiatach obowiązywać zaczną od soboty.