Strona główna WIADOMOŚCI Ranking Gospodarnych Samorządów. Nagroda dla Stalowej Woli

Ranking Gospodarnych Samorządów. Nagroda dla Stalowej Woli

0
Reklama

Od wtorku, w Krynicy trwa XXVII Forum Ekonomiczne, na które przybyło ok. 3.000 gości z całego świata.  W tym roku, jedynym z głównych tematów  była przyszłość regionu karpackiego. Forum Ekonomiczne co roku przyznaje nagrody w różnych kategoriach, jak na przykład człowiek roku, którym została premier Beata Szydło.  W tym roku przyznano również, po raz pierwszy, nagrody Gospodarny Samorząd. Wśród odznaczonych są gminy z Podkarpacia.

Nagroda dla Stalowej Woli

Ranking Gospodarności stworzyli  eksperci Centrum Gospodarczego im. Mikołaja Kopernika, Instytutu Studiów Wschodnich oraz organizator Forum Ekonomicznego w Krynicy.   Ranking prowadzono w trzech kategoriach: miasto na prawach powiatu,  gminy wiejskie, oraz gminy miejskie i miejsko-wiejskie. Nagroda dla Stalowej Woli została przyznana własnie w tej trzeciej, ostatniej kategorii  W mieście, w stosunku do 2013 roku (który był odnośnikiem dla wszystkich gmin) dochód na mieszkańca, wzrósł o 13,1% i wynosi teraz  3739 zł.  Wskaźnikiem wzrostu ekonomicznego była też liczba przedsiębiorców (5946), oraz suma zapłaconych przez nich podatków: 3,6 mln złotych. W przeliczeniu na mieszkańca daje to 57 zł. na osobę, średnia całego rankingu wynosiła ok. 30. Doceniono liczne inwestycje w mieście, m.in. Strefę ekonomiczną, Zakład Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, a szczególnie Technopolis, za którą to nazwą, kryje się nowa dzielnica innowacji i rozwoju. Uznaniem ekspertów cieszył się również projekt  Kuźni Przedsiębiorczości, oraz różnorakie zniżki dla przedsiębiorców. Nagrodę , z rąk wicepremiera Piotra Glińskiego, odebrał przewodniczący rady miasta Stanisław Sobieraj.

Inne gminy Podkarpacia w rankingach

W rankingu miast na prawach powiatów zwyciężył Gdańsk. Bardzo wysoko, bo aż na 5 miejscu uplasowało się Krosno.  Na dalszych miejscach znalazły się również Rzeszów (23), oraz Przemyśl (33).  Ostatnie az naszych miasta na prawacha powiatu, Tarnobrzeg, nie znalazło się z zestawieniu
Ostatnim rankingiem była klasyfikacja gmin wiejskich. Tutaj zwyciężyła mazowiecka gmina Przasnysz, jednakże w pierwszej 10 znalazły się  dwie gminy z Podkarpacia: Wiśniowa i Radomyśl nad Sanem, odpowiednio na 5 i 9 miejscu.

Reklama

Dyskusje na temat przyszłości regionu Karpackiego.

Spora część tegorocznego forum, poświęcona była przyszłości regionu karpackiego, co oczywiście, w dużej mierze, dotyczy także Podkarpacia.  Wśród panelistów znaleźli się m.in. Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl,  podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, a  także przedstawiciele innych państw  karpackich, takich jak Węgry, Rumunia i Ukraina.  Podkreślano konieczność współpracy przy różnych projektach, szczególnie infrastrukturalnych, gdzie kluczową rolę odgrywa projekt drogi  Via Carpathia.

Reklama
Poprzedni artykułAkcja za "świeżaki" do… paki? Skandal grożący więzieniem
Następny artykułMężczyzna, który zaatakował i poszczuł psami policjantów, trafił do aresztu