Strona główna MIELEC Mielec: IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w lipcu

Mielec: IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze odbędą się w lipcu

0
Reklama

28 lipca na terenie Lotniska Mielec odbędą się IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze. Tegoroczne wydarzenie będzie szczególne ze względu na obchody 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu oraz 100-lecia polskiego lotnictwa, które przypadają w 2018 roku.


Organizatorami wydarzenia są Polskie Zakłady Lotnicze, Województwo Podkarpackie, Miasto Mielec oraz Lotnisko Mielec. Pokazy zostały objęte patronatem honorowym Ministra Obrony Narodowej RP.
Historia województwa podkarpackiego, a w szczególności Mielca jest nierozerwalnie związana z lotnictwem. Budowa lotniczego dziedzictwa regionu zapoczątkowana decyzją władz II RP o utworzeniu Centralnego Okręgu Przemysłowego na zawsze zmieniła losy miast i miasteczek południowo-wschodniej Polski. Dziś na lotnictwie w dużej części opiera się rozwój województwa.
W 1938 roku uruchomiono w Mielcu pierwszą lotniczą fabrykę wraz z przyległym do niej Lotniskiem. Decyzja o budowie tego zakładu lotniczego była przełomową dla losu trzech kolejnych pokoleń mieszkańców miasta. Produkcja samolotów stała się motorem napędowym jego rozwoju, a samoloty takie jak An-2, M18, TS-11 Iskra, czy współcześnie produkowane M28 i S-70i BLACK HAWK, znakami rozpoznawczymi Mielca w świecie. Obecnie Mielec to ważny ośrodek przemysłowy w województwie podkarpackim.
Kontynuatorem wizjonerskich planów pierwszych budowniczych COP, są dziś Polskie Zakłady Lotnicze. W szczególnym roku jubileuszu, PZL Mielec podjęły się organizacji cyklu imprez rocznicowych. Podkarpackie Pokazy Lotnicze to najważniejsza część tych planów, ale nie jedyna.

  • 14 kwietnia 2018 – Bieg 80-lecia przemysłu lotniczego w Mielcu po pasie mieleckiego lotniska
  • 12 maja 2018 – Przegląd Filmów Lotniczych na Placu AK w Mielcu
  • 19 maja 2018 – Wieczór Otwarty w PZL Mielec
  • 28 lipca 2018 – IV Podkarpackie Pokazy Lotnicze połączone z Piknikiem rodzinnym

Podkarpackie Pokazy Lotnicze „Na Pokładzie Funduszy Europejskich” na stałe wpisały się w repertuar imprez w województwie podkarpackim. Pierwsze wojewódzkie pokazy odbyły się w Mielcu w 2015 roku. Gospodarzami kolejnych edycji były Rzeszów (2016) i Krosno (2017), a w tym roku lotnicze święto wraca do Mielca, który świętuje 80-lecie przemysłu lotniczego.
W pokazach weźmie udział m.in. Artur Kielak, zespoły akrobacyjne FireBirds, Celfast Flying Team, będzie też można zobaczyć samoloty produkowane w Mielcu np. Iskrę i Biesa. Główną atrakcja będzie łotewski zespól akrobacyjny Baltic Bees. Wydarzeniu będzie towarzyszyć piknik rodzinny oraz liczne atrakcje i niespodzianki: wystawa statyczna, gry, zabawy i konkursy dla dzieci i dorosłych oraz koncerty muzyczne gwiazd. Pełny program wydarzenia poznamy w najbliższym czasie. Wszelkie informacje na temat pokazów lotniczych, programu, i atrakcji będą umieszczane na stronie internetowej: www.pokazylotnicze.podkarpackie.pl.
źr. UMWP

Reklama
Reklama