Strona główna PRZEMYŚL Lekarz z Przemyśla sam tworzy centrum badawcze nad amantadyną

Lekarz z Przemyśla sam tworzy centrum badawcze nad amantadyną

0

Resort zdrowia nie zezwolił przemyskiemu pulmonologowi Włodzimierzowi Bodnarowi do uczestniczenia w pracach badawczych nad amantadyną. Lekarz zapowiada, że sam stworzy centrum badawcze nad tą substancją.


Włodzimierz Bodnar poinformował na facebooku:

Ministerstwo Zdrowia zmieniło własną decyzję dotyczącą badań klinicznych nad amantadyną. Pierwotna deklaracja Ministerstwa Zdrowia oznajmiała, że zlecono badania w dwóch niezależnych ośrodkach badawczych. Takie ośrodki zostały już wybrane. Do jednego miałem dołączyć jako doradca i obserwator. W tym ośrodku miał być zastosowany mój schemat leczenia. Byliśmy w trakcie opracowywania wniosku do Komisji Bioetycznej wraz z tym ośrodkiem (oddział pulmonologii). Ustaliliśmy już zasady badania, schematy i przygotowaliśmy większość wymaganej dokumentacji.


Niestety w dniu wczorajszym (22.12.2020) zmieniono tą decyzję. Został stworzony tylko jeden ośrodek decyzyjny w Lublinie pod kierownictwem profesora Rejdaka. Z tego powodu stworzony zespół wycofał się z badania nad amantadyną.
W związku z tak odmiennymi decyzjami podejmę działania nad stworzeniem własnego centrum diagnostyczno-badawczego w Przemyślu. Ośrodek będzie oparty na badaniach diagnostycznych o najwyższych standardach, czyli między innymi na rezonansie, tomografii i innych obiektywnych badaniach. Takie podejście da niezbite dowody skuteczności leczenia i podniesie ich wiarygodność. Badania wysokospecjalistyczne dadzą wszelkie podstawy do publikacji prac naukowych oraz będą wpływać pośrednio na wdrażanie nowych sposobów leczenia wielu chorób.

Włodzimierz Bodnar wzywa do natychmiastowych badań nad amantadyną

Dokładne badania diagnostyczne tego typu nie wymagają ślepej próby, więc nie naraża się pacjentów na uszczerbek na zdrowiu lub utratę życia. W obecnej sytuacji uważam, że taki niezależny ośrodek powinien zacząć funkcjonować w Polsce. W pierwszej kolejności będziemy się skupiać na skuteczności leczenia amantadyną w #COVID19 oraz zespołów poCOVIDowych, a także innych jednostek chorobowych.

Kolejny polityk stosuje amantadynę. Poseł Winnicki zgłosił się do Bodnara


 

Poprzedni artykułUmyślne podpalenia opon. Negatywna "pasterkowa" tradycja?
Następny artykułTragiczny wypadek nad ranem. Nie żyją dwie osoby