Strona główna PRZEMYŚL Korczowa: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt papierosów

Korczowa: Funkcjonariusze KAS udaremnili przemyt papierosów

0
Reklama

Przemyt ponad 1,5 miliona sztuk ( 76 870 paczek) papierosów wykryli funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej (KAS) podczas kontroli ciężarówki na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Kontrabanda o rynkowej wartości  ponad 1 miliona  złotych ukryta była w belach z papierem. Wydobycie kontrabandy trwało ponad dobę.

38-letni kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził towar w postaci ośmiu bel z papierem używanym w produkcji tektur.  Towar został zgłoszony do procedury tranzytu i miał trafić do odbiorcy w jednym z krajów UE. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej postanowili sprawdzić przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG a następnie przeprowadzili rewizję naczepy.  
Podczas kontroli okazało się, że w  pięciu belach z papierem znajdują się papierosy produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy.  Rozładunek i dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne i wymagało dużego wysiłku fizycznego.  Każda z bel o wymiarach 2,5 metra x 1,5 metra ważyła 2,5 tony. Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli w ciężarówce łącznie 1 537 400 szt. papierosów ( 76 870 paczek), których rynkową wartość szacuje się na ponad  milion zł. Gdyby papierosy trafiły do czarnorynkowej sprzedaży na terenie Polski, Skarb Państwa straciłby ponad 1,7 mln złotych z tyt. nieuiszczonych należności celno-podatkowych.
Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar i ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą.Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.
źr. KAS Podkarpacie 

Reklama
Poprzedni artykułRosną ceny ropy naftowej, ceny na stacjach również
Następny artykułRzeszów: Spotkanie z minister edukacji Anną Zalewską