Strona główna WIADOMOŚCI Kieł morsa w Budomierzu- nietypowe znalezisko w bagażu podróżnego

Kieł morsa w Budomierzu- nietypowe znalezisko w bagażu podróżnego

0
Reklama

Kieł morsa arktycznego  został wykryty podczas kontroli pojazdu, który wjeżdżał do Polski z Ukrainy. Przeprowadzona przez funkcjonariuszy identyfikacja wykazała, że należy on do gatunków objętych ochroną na podstawie Konwencji Waszyngtońskiej CITES.
71- letni kierowca, który przewoził 45- centymetrowy kieł w bagażu, nie zgłosił okazu do kontroli. Nie posiadał też zezwolenia, które wymagane jest na przewóz przez granicę gatunków zagrożonych wyginięciem, a także wykonanych z nich wyrobów. W związku z naruszeniem przez mężczyznę przepisów ustawy o ochronie przyrody, funkcjonariusze zatrzymali okaz do dalszego postępowania, które prowadzi Podkarpacki Urząd Celno-  Skarbowy w Przemyślu.

Ochrona gatunków zagrożonych wyginięciem

Mors arktyczny (łac. Odobenus rosmarus) podlega ochronie, zgodnie z Konwencją o międzynarodowym handlu gatunkami zagrożonymi wyginięciem, CITES (ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora). Jej celem jest kontrolowanie handlu gatunkami, których liczebność lub stan wskazują na ryzyko ich zagrożenia, zapobiegając niekontrolowanemu wykorzystywaniu zasobów naturalnych. Handel tymi gatunkami jest dozwolony jedynie za zezwoleniem, zapewniającym ochronę ich naturalnego środowiska.

Reklama


Przewóz przez granicę okazów CITES

KAS przypomina, że ograniczenia w przewozie roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem.
Nielegalny przewóz przez granicę UE a także wewnątrzwspólnotowy handel okazami gatunków zagrożonych wyginięciem jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2023 r. podczas kontroli na przejściach granicznych w woj. podkarpackim, funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej  wykryli nielegalny przewóz blisko 1,3 tys. okazów CITES.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!