Zdecydowana większość osób uprawianie sportu postrzega jedynie w kontekście rozwoju fizycznego i jednego ze skuteczniejszych sposobów na utratę zbędnej wagi. Jednak zalet aktywności ruchowej jest o wiele więcej. Redukcja stresu, zdrowe pobudzenie, poprawa nastroju, przypływ energii- to tylko kilka z nich. Jednak mało osób wie, że aktywność fizyczna ma duży wpływ na poprawę koncentracji. Jest to szczególnie istotne w stosunku do dzieci, którym odpowiednia dawka ruchu pozwala rozjaśnić umysł i wspomaga funkcjonowanie mózgu.
Aktywność fizyczna u dziecka a praca mózgu
Chyba nikt niema wątpliwości, że codzienne ćwiczenia wpływają pozytywnie na ciało człowieka. Od wieków znana jest także dewiza „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, w myśl której uprawianie sportu pozwala oczyścić umysł. Ale jest coś jeszcze- istnieje duża zależność pomiędzy aktywnością ruchową a funkcjonowaniem mózgu. Pod lupę wzięto przede wszystkim dzieci, gdyż zarówno ich rozwój umysłowy, jak i fizyczny mają decydujący wpływ na ich zdrowie oraz jakość życia. Liczne badania dowodzą, że u aktywnych dzieci mózg sprawniej pracuje- ruch bowiem poprawia jego ukrwienie oraz dostarcza większe ilości tlenu co wspomaga koncentrację, ułatwiając naukę i zwiększając jej efekty. Już nawet kilka minut ćwiczeń sprawia, iż komunikacja pomiędzy dwiema półkulami mózgu przebiega szybciej a co za tym idzie- zwiększa się koncentracja, dzieci łatwiej przyswajają nową wiedzę i uczą się nowych umiejętności. Być może w tym tkwi sposób na efektywne nauczanie najmłodszych i kto wie, czy w najbliższej przyszłości krótkie ćwiczenia przed poszczególnymi zajęciami nie staną się obowiązkowym elementem. Jednak na dzień dzisiejszy to my rodzice mamy realny wpływ na zdrowie ciała i jakość przyswajania wiedzy przez nasze dzieci, dbając o ich codzienną aktywność fizyczną i zachęcając je do uprawiania sportu.
Certyfikowane drabinki gimnastyczne firmy BenchK
Ćwiczenia fizyczne u dziecka a gimnastyka mózgu
Mówiąc o aktywności fizycznej nie należy sobie od razu wyobrażać profesjonalnej siłowni, sportowego ubrania i potu spływającego po czole od poniesionego wysiłku. Aby ruch wpłynął pozytywnie na koncentrację naszego dziecka wystarczą proste ćwiczenia, wykonywane regularnie. Dobrą praktyką będzie wykonywanie ich przez 5-15 minut przed nauką lub odrabianiem zadań domowych. Szybko pojawią się pierwsze efekty, dzięki czemu dziecko chętnie będzie przystępowało do codziennej aktywności ruchowej.
Wiadomo że nic nie zastąpi ruchu na świeżym powietrzu- czy to w formie spacerów, biegania, jazdy na rowerze czy grania w piłkę. Jednak w codziennym, mocno napiętym harmonogramie naszego dziecka nie zawsze znajdzie się czas na długie spacery lub meczyk z rówieśnikami bezpośrednio przed nauką. Ponadto należy pamiętać także, że nadmierny wysiłek fizyczny przyniesie niepożądane skutki, gdyż dziecko będzie przemęczone i nie skupi się odpowiednio na nauce. Świetnym rozwiązaniem będzie natomiast montaż w pokoju dziecka drabinki gimnastycznej, przy pomocy której dziecko będzie mogło wykonywać codzienne ćwiczenia wspomagające koncentrację i poprawiające jakość nauki.
Firma BenchK oferuje szeroki wybór drabinek gimnastycznych oraz innych akcesoriów takich jak drążki do podciągania, ławki do ćwiczeń, kółka gimnastyczne i liny z huśtawką, materace gimnastyczne, a więc wszystko, co przyda się dziecku do codziennej „rozgrzewki mózgu”. Dużym atutem drabinek jest to, że nie zajmują wiele miejsca, ich montaż jest dziecinnie prosty a designerski wygląd sprawia, że oprócz funkcji praktycznej, stanowić mogą nowoczesny element wystroju dziecięcego pokoju. Ponadto precyzja wykonania i jakość użytych surowców sprawi, że przez wiele lat będzie mogła służyć nie tylko dziecku, ale i całej rodzinie.
Jak jednak wykorzystać je w codziennych aktywnościach? Oto przykłady ćwiczeń, które pozytywnie wpłyną na pracę mózgu dziecka, zwiększając koncentrację i zdolności poznawcze naszego szkraba. Są to proste ćwiczenia, w których bardzo duże znaczenie ma oddech, gdyż jego prawidłowy przebieg zapewnia odpowiedni dopływ tlenu i unerwienie mózgu.
Jedną z aktywności fizycznej z wykorzystaniem drabinki gimnastycznej, która wpływa na koncentrację dziecka, będzie swobodny zwis- dziecko staje tyłem do drabinki, wyprostowanymi rękami chwyta szczebla wysoko nad głową tak, by stopami nie dotykać podłoża i przez kilka minut swobodnie zwisa, pamiętając o regularnym, głębokim oddechu. Następnie można dodać unoszenie nóg- swobodnie zwisając dziecko ugina nogi w kolanie i przyciąga je jak najbliżej klatki piersiowej pilnując, by kręgosłup nie odrywał się od drabinek. Bardziej wymagającym, zarówno fizycznie, jak i oddechowo ćwiczeniem będzie wspinanie na linie czy podciąganie na drążku. Do jeszcze innych aktywności wspomagających koncentrację należą przeskoki- dziecko staje przodem do drabinki, rękoma chwyta szczebla na wysokości klatki piersiowej, wykonuje przeskoki obunóż lub na zmianę na najniższym szczeblu drabinki- ćwiczenie to w dużej mierze pobudza obie półkule, gdyż jedna jest odpowiedzialna za wykonywane ruchy, zaś druga za odpowiednią kolejność przeskoków.