Strona główna BIZNES Indywidualny rachunek podatkowy – mikrorachunek

Indywidualny rachunek podatkowy – mikrorachunek

0
Reklama

Początkiem roku nastąpiła ważna zmiana dla podatników. Koniecznym stało się utworzenie indywidualnego rachunku podatkowego, tzw. mikrorachunku, który od 1 stycznia 2020 r. służy do wpłat podatków PIT, CIT i VAT. Jest to nowe uproszczenie przygotowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową.

Czym jest mikrorachunek podatkowy?
To przypisany każdemu podatnikowi indywidualny rachunek, na który wpłacany będzie podatek. System ten obejmuje płatność PIT, CIT i VAT. Mikrorachunki zastąpią wcześniej działające rachunki, których było bardzo dużo. Oznacza to, że zamiast wpisywać w poleceniu przelewu numer rachunku bankowego urzędu skarbowego, podatnik będzie wpisywał swój indywidualny rachunek podatkowy. Pozwoli to znacznie skrócić całą procedurę, gdyż zamiast wpłacać podatki na trzy rachunki, jak to miało miejsce wcześniej, będą one płacone na jeden. Zmiany te wprowadzone zostały w oparciu o ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw.

enova cennik

Reklama

Enova Cennik – oprogramowanie ERP dla firm

Co muszę zrobić, by otrzymać numer mikrorachunku podatkowego?
Indywidualny rachunek można sprawdzić korzystając ze specjalnego generatora, znajdującego się na stronie internetowej podatki.gov.pl. Należy podać jedynie swój numer PESEL lub NIP. Jest to jedyne możliwe narzędzie, dedykowane tej sprawie. Można to zrobić o każdej porze i miejscu, korzystając zarówno z komputera stacjonarnego, laptopa, jak i telefonu czy tabletu. Nie wiąże się to z żadnymi kosztami. Numer mikrorachunku można także uzyskać w dowolnym urzędzie skarbowym. Warto dodać, że jest on nadawany automatycznie, stąd też nie wymaga składania żadnych dodatkowych wniosków do urzędu skarbowego.



Z czego składa się mikrorachunek podatkowy?
Każdy mikrorachunek posiada 26 znaków i zawiera: sumę kontrolną, numer rozliczeniowy jednostki organizacyjnej banku oraz identyfikator podatkowy (PESEL lub NIP). Numer ten będzie zawsze taki sam, nawet po zmianie nazwiska czy też adresu zamieszkania.
Co z dotychczasowymi rachunkami?
Rachunki na stałych zasadach, czyli wszystkie dotychczasowe rachunki urzędów skarbowych służące do wpłaty PIT, CIT i VAT były aktywne do 31 grudnia 2019 r. Od 1 stycznia 2020 r. stało się już konieczne dokonywanie wpłat poprzez mikrorachunek podatkowy. Należy pamiętać przy tym, że mikrorachunek służy jedynie do wpłat podatków a ich zwroty są realizowane na dotychczasowych zasadach. Aby ułatwić sobie zadanie i się nie mylić, warto bezpośrednio po sprawdzeniu swojego nowego numeru rachunku, zapisać go na swoim firmowym koncie bankowym.
Podsumowując, dzięki wprowadzonym udogodnieniom w wygodny sposób możliwa będzie zapłata PIT, CIT i VAT na jeden, stały i indywidualny mikrorachunek podatkowy. Oszczędzi to wyszukiwania obowiązujących numerów rachunków danego urzędu skarbowego, omyłek wykonania płatności na niewłaściwe konto i konieczności wybierania oddzielnych rachunków ze względu na kategorię płatności. Jednocześnie pozwoli na sprawniejsze wydanie różnego rodzaju zaświadczeń, np. o niezaleganiu w podatkach.

Reklama