Strona główna WIADOMOŚCI Im zima nie straszna. Kolejne szkolenie WOT

Im zima nie straszna. Kolejne szkolenie WOT

0
Reklama

Miniony weekend był intensywnym czasem dla żołnierzy 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego ps. „Pług”. Podkarpackim terytorialsom nie straszne były intensywne opady śniegu, które tylko urozmaiciły szkolenie dodając swoistego anturażu. Ukazując tym samym wysoki poziom wyszkolenia żołnierzy 3. Podkarpackiej Brygady OT. Ponad 1000 ochotników z Podkarpacia szkoliło się we wszystkich batalionach 3. PBOT, które rozmieszczone są w: Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Jarosławiu i Sanoku.

Dla żołnierzy 3. PBOT to już tradycja, że w weekend, rozpoczynają obowiązkowe szkolenie rotacyjne. W ciągu dwóch dni, terytorialsi doskonalili swoje umiejętności pod okiem wykwalifikowanej kadry instruktorskiej.

Reklama

Szkolenia tzw. rotacyjne ukierunkowane są głównie na działania zmierzające do optymalizacji szkolenia żołnierzy w zakresie działań taktycznych czy strzeleckich. Podczas systematycznych szkoleń podtrzymywane i utrwalane są nawyki do realizacji zadań bojowych wśród żołnierzy. Nabyte umiejętności oraz pozyskane doświadczenie mogą być w przyszłości przydatne do wsparcia lokalnych społeczności w sytuacjach kryzysowych. Takie szkolenia stanowią praktyczny wymiar tzw. „mobilności szkoleniowej”, czyli zdolności szkolenia kompanii lekkiej piechoty na terenie powiatu, który jest jej rejonem działania.

Na przestrzeni ponad 5 lat, jakość szkoleń żołnierzy 3. PBOT wzrosła w znaczący sposób. Podkarpaccy terytorialsi doskonalą umiejętności podczas szkoleń, aby utrzymać dotychczas nabyte zdolności bojowe. Szkolenia rotacyjne, zintegrowane a także ćwiczenia czy udział w zawodach prowadzone w wymiarze międzynarodowym pozwalają na budowanie indywidualnych i zespołowych zdolności tzw. podwójnego zastosowania. Efektywność oraz intensywność prowadzonych obecnie szkoleń, może być przydatna podczas konfliktu, ale też w czasie pokoju, czy kryzysu, na przykład przy usuwaniu skutków klęsk żywiołowych czy katastrof.

To kolejny szkoleniowy weekend, a zarazem ostatni w tym roku. Zainteresowanie służbą w 3 Podkarpackiej Brygadzie OT od początku funkcjonowania było ogromne. O przyjęcie w szeregi terytorialsów mogą ubiegać się zarówno kobiety jak i mężczyźni, nie pełniący do tej pory żadnej formy służby wojskowej, a także rezerwiści. Kryterium wieku, to ukończenie 18. roku życia. Osoby, dla których będzie to pierwsze spotkanie z wojskiem, przejdą 16-dniowe szkolenie podstawowe, zakończone przysięgą wojskową. Szkolenia rotacyjne odbywają się głównie w dni wolne od pracy. Najbliższe szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. PBOT rozpocznie się 14 stycznia w ramach projektu „Ferie z WOT”.

A JAKIE JEST TWOJE POSTANOWIENIE NOWOROCZNE? WEJDŹ Z NAMI W NOWY 2023 ROK!

Zainteresowani już powinni się zgłaszać do Wojskowych Centrów Rekrutacji lub skorzystać z pomocy rekruterów 3. PBOT. Wniosek o powołanie można złożyć także za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

Reklama
Poprzedni artykułWciąż nie wszyscy mają prąd. Trwa usuwanie szkód
Następny artykułAutobus z dziećmi wpadł do rowu [foto]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!