Strona główna Bez kategorii Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

Ile paneli fotowoltaicznych na 1 kW?

0
Reklama

Decydując się na instalację fotowoltaiczną musimy wiedzieć ile potrzebujemy paneli, by uzyskać odpowiednią energię, jaka wykorzystywana jest w naszym domostwie. Z tego względu wziąć należy pod uwagę zużycie prądu, najlepiej sprawdzając rachunki za energię elektryczną. Kolejno szacując ile metrów kwadratowych ma dom, trzeba obliczyć moc potrzebną do wszystkich urządzeń elektrycznych i światła w domu.

Inwestycja w fotowoltaikę to doskonały przykład na zmniejszenie opłat za prąd, a dodatkowo wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, w tym przypadku darmowych promieni słonecznych. Rozróżnia się dwa rodzaje paneli fotowoltaicznych:

Reklama

Panele monokrystaliczne – stworzone z pojedynczych, cienkich i wielokątnych płytek kryształu krzemu o ciemnym kolorze. Mają wysoką wydajność, więc dobrze się sprawdzą na niewielkim dachu o silnym nasłonecznieniu. Mają wysoką trwałość i zdolność do wyprodukowania większej mocy, jednak pociąga to za sobą wysoką cenę za nie.


Panele polikrystaliczne – bardzo popularny model paneli w Polsce. Mają niebieski, błękitny kolor. Składają się z płytek kwadratowych, a te z wielu kryształów krzemu. Są mniej wydajne od monokrystalicznych, dobrze sprawdzają się na wielkich dachach, dużych powierzchniach. Ze względu na swój charakter bardzo dobrze sprawdzają się w regionach, gdzie nasłonecznienie nie jest silne przez cały rok, a niebo bywa często zachmurzone. Są także stosunkowo tanie.

Rachunki za energię elektryczną z roku na rok rosną, a instalacja fotowoltaiczna jest opłatą jednorazową. Według ekspertów koszty poniesione przy jej montażu zwracają się po ok. 6 latach użytkowania.

Chcąc zachęcić społeczeństwo do montażu instalacji PV, rząd wprowadza wiele udogodnień, np. dopłaty do instalacji.

Ile prądu wytworzy jeden panel?

Działanie i produkcja energii słonecznej przez panele fotowoltaiczne różni się w zależności od umiejscowienia instalacji, stopnia nasłonecznienia miejsca oraz ukształtowania terenu, pory roku, etc. Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć ile prądu wytworzy jeden panel. Na tabliczkach znamionowych paneli znajduje się maksymalna moc, z jaką są w stanie pracować przy zachowaniu „standardowych warunków”. Wartość określa moc nominalna, która generowana jest przez panel w niezakłóconych warunkach przez godzinę maksymalnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne. Dla istniejących obecnie paneli jest to 290-400W. 

Ile paneli na 1 kW?

Według wielu ekspertów aby uzyskać moc 1 kW, należy zainstalować trzy panele fotowoltaiczne o średniej mocy 335 Wh. Aby uzyskać 1kWh muszą pracować w tym samym czasie przez godzinę. Standardowo jeden panel fotowoltaiczny ma wymiary średnio 1m szerokości oraz 1,7m długości, a jego powierzchnia kwadratowa liczy 1,7 m2.

Szacunkowo w Polsce rodzina z dwójką dzieci, zużywa rocznie od 4000 do 6000 kWh. Dla gospodarstwa domowego o takim zużyciu wystarczy instalacja generująca energię elektryczną o mocy szczytowej od 4 do 6 kW. 

Aktualnie średnia cena prądu oraz opłat dodatkowych, np. mocowej to ok. 0,61 zł za 1 kWh pobranej energii. Decydując się na instalację fotowoltaiczną warto więc wziąć pod uwagę, że przez godzinę trzy panele wyprodukują już taką energię.  

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!