Strona główna POLSKA I ŚWIAT Grumpy Cat, czyli zrzędliwy kot wygrał proces w sądzie

Grumpy Cat, czyli zrzędliwy kot wygrał proces w sądzie

0
Reklama

Grumpy Cat, to najpradopodobniej najbardziej zrzędliwa i marudna kotka świata. Jakiś czas temu jej właściciele wytoczyli proces o naruszenie praw autorskich przez firmę, przez którą kotka stała się gwiazdą internetowych memów. Zrzędliwa kotka wygrała.


Grumpy Cat swoją popularność zyskała dzięki nieco skrzywionemu wyrazowi mordki, spowodowanego jej karłowatością. Prawdziwe imię bohaterki brzmi Taudar Sauce, czyli sos tatarski.
W 2012 r. do sieci trafiło pierwsze zdjęcie kota, umieszczone przez właścicieli. Kotka stała się tak popularna na Facebooku, że założono jej własny fan page, który śledzi ponad 8 milionów osób.
W 2013 r. właścicielka kota podpisała umowę o prawa autorskie do zdjęcia Grumpy Cat, które miało znaleźć się na opakowaniu kawy mrożonej Grummppucino.
Firma bezprawnie wykorzystała wizerunek kota o skrzywionej mordce, który wygląda jakby narzekał, na swoich koszulkach i innych materiałach reklamowych. Dodatkowo wizerunek kota stał się bohaterem internetowych memów, na których Grumpy Cat narzeka na trudy życia.
Właściciele kota wnieśli do sądu sprawę o naruszenie praw autorskich przez firmę Grenade. Sąd w Kalifornii wydał wyrok, w którym stwierdza, że firma: „rażąco narusza prawa autorskie” i przyznał właścicielom odszkodowanie w kwocie 710 tys. dolarów.
źr. RP, foto: Flickr 

Reklama
Poprzedni artykułMielec, Kraków: Policja publikuje nowe nagranie w sprawie zaginięcia Piotra Kijanki
Następny artykułRzeszów: Lucyna Podhalicz wicewojewodą podkarpackim