Strona główna POLSKA I ŚWIAT Masz groźnego psa? Będą większe kary za jego niedopilnowanie

Masz groźnego psa? Będą większe kary za jego niedopilnowanie

0
Reklama

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy, wprowadzając surowe kary za niedopilnowanie niebezpiecznych zwierząt. Wszystko za sprawą coraz częstszych pogryzień przez groźne psy. 


Cena za mandat karny ma wzrosnąć z 250 zł do 1000 zł. Właściciele zapłacą 4 razy więcej jeśli ich pupil nie będzie trzymany przy zachowaniu wymaganych środków ostrożności. Oprócz grzywny właściciel może otrzymać karę pozbawienia wolności jeśli dopuszcza się szczucia psem. Mandat oraz karę pozbawienia wolności może otrzymać osoba, która specjalnie drażni niebezpieczne zwierzę.
W przypadku niedopilnowania zwierzęcia, nietrzymania go w klatce lub bez kagańca, puszczania samemu na spacerze, właściciel narażając na niebezpieczeństwo innych ludzi może zostać ukarany ograniczeniem wolności a nawet grzywną do 5000 zł.
Sankcje dla nieodpowiedzialnych opiekunów zwierząt należy wyraźnie zwiększyć, ponieważ zbyt często dochodzi w Polsce do ataków na ludzi przez zwierzęta pozostawione bez właściwego dozoru. Ofiarami psów bestii niejednokrotnie padają dzieci. Brak odpowiedniej reakcji karnej na takie przypadki powoduje poważne zagrożenie i nie chroni w dostateczny sposób obywateli.
 

Reklama