Strona główna WIADOMOŚCI 2 maja: Dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

2 maja: Dziś Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej

0
Reklama

Dzień Flagi jest świętowany w Polsce od 2004 r. Jego celem jest wspólne dawanie wyrazu przywiązaniu do barw narodowych. Symbole państwowe Polski, z którymi się utożsamiamy i wokół których tworzymy wspólnotę, to godło i flaga państwowa. Barwami Rzeczypospolitej Polskiej są biel i czerwień.

Z heraldycznego punktu widzenia barwami polskimi od wieków była biel orła i czerwień tarczy herbowej. Kolor biały symbolizuje czystość i prawość; czerwony – odwagę i waleczność. Na polskiej fladze biel znalazła się u góry, gdyż według zasad heraldyki ważniejszy jest kolor godła niż tła. Dzień Flagi obchodzimy 2 maja, w przeddzień Święta Konstytucji 3 Maja, bowiem 3 maja 1792 r., w pierwszą rocznicę jej uchwalenia, barwy biało-czerwone po raz pierwszy uznano za polski symbol narodowy

2 maja jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wciąż utrwala się w świadomości społecznej i zyskuje na popularności. 2 maja organizowane są uroczystości państwowe, a jedną z nowych form uczczenia święta jest noszenie tzw. kokardy narodowej, czyli kolistej rozetki w barwach biało-czerwonych.

Reklama

 

 

Poprzedni artykułWybory do PE: Prezentujemy wszystkich kandydatów
Następny artykuł228. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja