Strona główna PRZEMYŚL Dubiecko uroczyście otrzymało akt nadania praw miejskich

Dubiecko uroczyście otrzymało akt nadania praw miejskich

112
0

Po 86 latach Dubiecko (pow. przemyski) odzyskuje prawa miejskie. Dziś wójt gminy odebrał z rąk premiera akt nadania praw miejskich.


We wtorek w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się uroczyste spotkanie, na którym włodarze 10 miejscowości z Polski otrzymali akty nadania praw miejskich. Wśród miejscowości, które od 1 stycznia staną się miastami, znalazło się Dubiecko. Wójt gminy, który za kilka dni stanie się burmistrzem, Jacek Grzegorzak tak podsumował na swoim facebooku dzisiejsze spotkanie z Mateuszem Morawieckim:

To był historyczny dzień…
Dzisiaj z rąk Premiera RP Pana Mateusz Morawiecki otrzymałem akt nadania statusu miasta dla…
Opublikowany przez Wójt Jacek Grzegorzak gm.Dubiecko Wtorek, 29 grudnia 2020Dubiecko miało już prawa miejskie nadane w 1407 przywilejem króla Władysława II Jagiełły, a utraciło je w 1934 wyniku zmian administracyjnych i tworzenia tzw. gmin zbiorowych.
Dubiecko ma 239 hektarów powierzchni i blisko 900 mieszkańców. Urodził się tam m.in. Ignacy Krasicki – poeta, prozaik, publicysta i jeden z głównych przedstawicieli polskiego oświecenia. To tu powstała jedna z najpiękniejszych kolęd, zwana królową kolęd polskich: „Bóg się rodzi”.

Dubiecko: Geneza królowej kolęd “Bóg się rodzi”