Strona główna PRZEMYŚL Dubiecko: 70 lat Liceum Ogólnokształcącego im. I. Krasickiego

Dubiecko: 70 lat Liceum Ogólnokształcącego im. I. Krasickiego

0
Reklama

Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku obchodzić będzie w tym roku swoje 70-lecie. Z tej okazji władze szkoły zapraszają na uroczysty zjazd absolwentów.


29 września LO Dubiecko przeżywać będzie jubileusz swojego 70-lecia istnienia. Uroczystości rozpocznie msza św., kolejno odsłonięcie tablicy pamiątkowej i uroczysty przemarsz oraz spotkania klasowe.

Krótka historia

Historia dubieckiego LO zaczyna się w listopadzie 1948 r. Początkowo nauka odbywała się w wynajętym pomieszczeniu pożydowskiego budynku, w którym mieściła się apteka. Już w następnym roku miejscowy Bank Spółdzielczy przekazał na potrzeby liceum dwa pomieszczenia, co w pewnej mierze poprawiło jego warunki lokalowe.
Nowy rozdział w historii dubieckiego LO nastąpił w 1951 r., kiedy to Powiatowa Rada Narodowa w Przemyślu przekazała mu budynek byłego sądu grodzkiego. W latach sześćdziesiątych dyr. Adolf Wójcik wystąpił z inicjatywą rozbudowy szkoły. W 1948 roku przyjęto do klasy ósmej 29 uczniów. Zajęcia prowadzone były przez pięciu nauczycieli w wynajętej sali pożydowskiego budynku, w którym mieściła się apteka. W następnym roku Bank Spółdzielczy przekazał na potrzeby szkoły dwa pomieszczenia, w których uczyła się klasa VIII i IX, co znacznie poprawiło warunki lokalowe szkoły.

Reklama
W przeciągu 70-ciu lat szkoła ulegała przeobrażeniom i reorganizacji. Z placówki samorządowej, zarządzeniem Ministra Oświaty z 4 kwietnia 1950 roku została utworzona Państwowa Szkoła Stopnia Licealnego w Dubiecku, a w 1956 roku jednolita szkoła ogólnokształcąca stopnia licealnego i podstawowego, by w 1968 roku stać się znowu samodzielnym liceum ogólnokształcącym.
Liceum Ogólnokształcące w Dubiecku przez wszystkie lata swego istnienia było typową szkołą środowiskową, zapewniającą możliwość nauki dzieciom z Dubiecka i okolicznych wiosek. Indywidualny kierunek szkoły polega na podnoszeniu kultury środowiska, uspołecznianiu młodzieży oraz przygotowaniu jej do studiów wyższych. Pierwsza matura była przeprowadzona w 1952 roku, a w tym roku był to 52 egzamin maturalny w systemie dziennym. Przeprowadzono też siedem egzaminów dojrzałości dla dorosłych w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych.
Więcej na plakacie:
Reklama
Poprzedni artykułWypalasz trawy? Policja ostrzega – będą za to surowe kary
Następny artykułPodkarpacie: Ponad tysiąc rozliczonych PIT-ów podczas akcji w galeriach handlowych