Strona główna PRZEWORSK Droga wojewódzka Pantalowice-Pruchnik już otwarta

Droga wojewódzka Pantalowice-Pruchnik już otwarta

0
Reklama

Kierowcy mają powody do zadowolenia. Do użytkowania został oddany wyremontowany  odcinek drogi wojewódzkiej 881 z Pantalowic do Pruchnika. Zadanie było realizowane w systemie „zaprojektuj i wybuduj”. Wartość projektu to 36,7 mln złotych, z czego ponad 29 mln złotych to unijne wsparcie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020. Pozostała kwota pochodziła z budżetu województwa.

W uroczystym otwarciu ponad siedmiokilometrowego odcinka drogi samorząd województwa reprezentowali: marszałek Władysław Ortyl, wicemarszałek Piotr Pilch oraz członek zarządu Anna Huk. Obecni byli także: poseł RP Teresa Pamuła, Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, wicewojewoda Jolanta Sawica, a także przedstawiciele lokalnych samorządów.

Reklama

Członek zarządu Anna Huk podczas otwarcia wyremontowanej drogi mówiła o działaniach zarządu, które w dużej mierze skupione są właśnie na inwestycjach drogowych:

Staramy się systematycznie inwestować w infrastrukturę drogową, pooprawiać ją, to jest dla naszego zarządu priorytet – mówiła Anna Huk.

Wicemarszałek Piotr Pilch podkreślał z kolei, że zarząd województwa myśląc przyszłościowo, planuje już kolejne zadania w tej części województwa:

Zarząd województwa wpisał do Planu Rozwoju Transportu do roku 2030 tę drogę aż do Żurawicy, jako priorytet do kompleksowej przebudowy, łącznie z obwodnicą Pruchnika. Mamy na to zabezpieczone środki finansowe – podkreślał wicemarszałek Piotr Pilch. 

Podsumowując wypowiedzi członków zarządu marszałek Władysław Ortyl powiedział, że na remont drogi 881 należy patrzeć kompleksowo, także przez pryzmat remontów na drodze 835 oraz inwestycji wokół przeworskiego węzła autostradowego:

Jest to udrożnienie autostrady A4 i węzła w Przeworsku w kierunku południowym i północnym. Było tak, że zastaliśmy niedrożny ten węzeł. Dzisiaj Przeworsk ma obwodnicę, którą można objechać z północy na południe i udać się do drogi 881 – powiedział marszałek Ortyl.

Marszałek podsumował także finansowe zaangażowanie w te wszystkie projekty drogowe, które wyniosło prawie 200 mln złotych.

Cieszymy się, że właśnie teraz, na początku sezonu zimowego oddajemy tę inwestycję na drodze 88, że kierowcy będą mieć do dyspozycji nowy, bezpieczny odcinek – dodał marszałek Ortyl.

Anna Schmidt – sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej powiedziała, że to bardzo ważny moment jeżeli chodzi o infrastrukturę drogową i proces inwestycyjny na Podkarpaciu, szczególnie dla powiatu jarosławskiego i przeworskiego.

Chcę bardzo serdecznie podziękować panu marszałkowi Władysławowi Ortylowi, że w ramach zrównoważonego rozwoju – a jest to polityka, którą realizuje zarówno nasz rząd i zarząd województwa podkarpackiego – takie drogi są remontowane. Nie tylko te ogromne inwestycje są realizowane, które z punktu widzenia mieszkańców dużych miejscowości wydają się zasadne, ale także te mniejsze, gdyż są one bardzo oczekiwane – mówiła minister Anna Schmidt.

Ta inwestycja pozwoli na lepszą komunikację w regionie oraz rozwój przedsiębiorczości i turystyki – powiedziała wicewojewoda Jolanta Sawicka.

Drogi wojewódzkie nabrały w ostatnim czasie nowego wymiaru, wyglądu, ich jakość została znacznie poprawiona. To miliardy złotych jakie zostały skierowane na te zadania – podkreślała z kolei poseł RP, Teresa Pamuła.

W otwarciu drogi uczestniczyli licznie przedstawiciele lokalnych samorządów, którzy podkreślali, że dla mieszkańców terenów, przez które przebiega ta droga jest to wielkie udogodnienie i poprawa bezpieczeństwa podróżowania.

Zrealizowany odcinek jest częścią drogi wojewódzkiej nr 881, która biegnie – rozpoczynając od północy Podkarpacia – od Sokołowa Małopolskiego, przez Łańcut, Kańczugę, Pruchnik aż do Żurawicy. W ramach inwestycji wykonawca robót opracował kompletną dokumentację projektową, pozyskał wszelkie niezbędne decyzje i uzgodnienia niezbędne do wykonania robót budowlanych, a następnie  wykonał roboty budowlane na odcinku o długości 7,2 km od Pantalowic do Pruchnika. Zadanie swym obszarem obejmowało dwa powiaty: jarosławski i przeworski.

W ramach inwestycji droga na przebudowywanym odcinku została poszerzona. Podniesiona została także jej nośność. W ramach realizowanego zadania przebudowano lub rozbudowano między innymi: obiekty inżynierskie, w tym przepusty i mosty, skrzyżowania z drogami gminnymi i powiatowymi, chodniki oraz oświetlenie. Wykonawcą robót było Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe Spółka Akcyjna w Dębicy. Umowa na realizację zadania została podpisana w 2018 roku. Wszystkie prace trwały więc cztery lata.

Prace na drodze wojewódzkiej 881 będą kontynuowane. Do remontu zaplanowane są dwa kolejne odcinki drogi, dla których uzyskano zezwolenie na realizację inwestycji drogowych: odcinek od Kańczugi do Pantalowic oraz ulica Jarosławska w Pruchniku. Z kolei budowa obwodnicy Pruchnika oraz przebudowa odcinka drogi wojewódzkiej nr 881 od Pruchnika do Żurawicy przewidziane są w Programie Strategicznego Rozwoju Transportu Województwa Podkarpackiego do roku 2030.

Przebudowa drogi wojewódzkiej 881 jest kontynuacją działań samorządu województwa podejmowanych na całej trasie złożonej z dróg 835 i 881 w granicach województwa podkarpackiego. Droga 835 jest już zmodernizowana na odcinku od Sieniawy do Przeworska, wraz z budową nowego odcinka drogi w rejonie węzła autostrady A4 „Przeworsk”. W trakcie realizacji jest budowa nowego odcinka drogi 835  (zachodniej obwodnicy Przeworska) oraz przebudowa drogi do Kańczugi. Oddany właśnie odcinek drogi z Pantalowic do Pruchnika wraz z odcinkami przygotowywanymi do realizacji, pozwoli na uzyskanie zmodernizowanego ciągu drogowego od granicy z województwem lubelskim do skrzyżowania z drogą krajową nr 77 w Żurawicy, prowadzącą do Przemyśla, a dalej do przejść granicznych z Ukrainą.

Reklama
Poprzedni artykułMieczysław Golba pozdrawia z Kataru [foto, video]
Następny artykułPTG Sokół Łańcut znów zmienia trenera

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!