Strona główna KULTURA Co kraj, to obyczaj, co rodzina, to zwyczaj – Tak też jest...

Co kraj, to obyczaj, co rodzina, to zwyczaj – Tak też jest i z Wielkanocą…

0
Reklama

Każdemu znane jest powiedzenie – co kraj, to obyczaj, co rodzina, to zwyczaj. Tak też jest i z Wielkanocą, bowiem jedno wydarzenie, jakim jest Zmartwychwstanie Jezusa, rodzi ogrom zwyczajów, znacznie różniących się w zależności od kraju, w którym się znajdujemy.

Czechy
Popularne jest tam malowanie jajek. Czesi świętowanie rozpoczynają rankiem w poniedziałek, kiedy to młodzież odwiedza domy znajomych, oblewając się wodą. Ten zwyczaj jest nam dobrze znany, jednak oprócz wody, młodzieńcy przynoszą ze sobą tzw. „pomlazaki” – są to wierzbowe gałązki, splecione w warkocz. Najmłodsi chodzą z koszyczkiem po domostwach i zbierają łakocie – to tzw. „szmigrus”.

Włochy
Włosi nie przywiązują zbyt wielkiej wagi do tych świąt. Najczęściej spędzają je poza domem, traktując Wielkanoc jak okazję do wiosennego wypoczynku. Ci, co zdecydują pozostać jednak w domu, zasiadają do uroczystego obiadu, na którym podawana jest baranina pod wieloma postaciami. Ciekawy może się wydawać barani rosół z pierożkami przypominającymi nasze wigilijne uszka. Nie trudno więc odgadnąć, iż najważniejszym symbolem wielkanocnym dla Włocha jest … baranek.

Reklama

Meksyk
W Meksyku świętują bardzo długo, bowiem od Niedzieli Palmowej całe dwa tygodnie. Dzieci nie chodzą do szkoły a dorośli do pracy. W Wielki Piątek na ulicach miast odgrywane są sceny pasyjne. Bardzo ciekawie obchodzona jest Niedziela Zmartwychwstania – Meksykanie pokazują, że naprawdę jest to najweselsze ze świąt chrześcijańskich. Odbywają się wtedy pokazy sztucznych ogni, każdy odwiedza wesołe miasteczko i je tradycyjne potrawy z ulicznych budek. Świętowanie trwa do późnych godzin nocnych.

Wielka Brytania
W Anglii rządzą jajka i zajączek – co prawda coraz częściej czekoladowe ale jednak. Nadal popularne są tam zabawy z jajkiem, które niegdyś znane były także i w Polsce. Jedną z nich jest uderzanie jajka jajkiem tak, by uszkodzić je nawzajem. Które jajo zostanie pierwsze stłuczone, ten przegrywa. Oprócz tego turla się jajka tak, by znalazło się ono jak najdalej.

Australia
W wielkanocny czas Australijczycy szczególnie pamiętają o wszystkich ubogich mieszkańcach – popularne są więc wspólne śniadania, organizowane najczęściej w kościołach. Najmłodsi szukają w ogrodzie ukrytych czekoladowych jajek, którymi wymieniają się później z przyjaciółmi.

Niemcy
W Niemczech święta nie różnią się zbytnio od naszych. Zwyczaje są bardzo zbliżone jedynie co, to w niedzielę dzieci szukają w mieszkaniu lub ogrodzie schowanych przez rodziców czekoladowych jajek i zajączków, zbierając je do koszyczka.

Stany Zjednoczone
W USA święta trwają jeden dzień – jest to niedziela wielkanocna, podczas której odbywa się uroczysty obiad. Do dzieci przychodzi wielkanocny zajączek, który przynosi prezenty w koszyczku – są to drobne upominki i słodycze.

Rosja
Tutaj święta wielkanocne obchodzone są bardzo uroczyście. Jest to przede wszystkim święto religijne. Podczas czterdziestodniowego postu nie spożywa się mięsa, ogranicza się również nabiał i białe pieczywo do tego stopnia, iż nawet w restauracjach przez ten okres podawane są postne potrawy. W sobotę identycznie jak w Polsce święci się pokarmy. W nocy odbywa się kilkugodzinne nabożeństwo oraz procesja ze świecami wokół świątyni. W niedzielę bicie dzwonów obwieszcza zmartwychwstanie. Ludzie pozdrawiając się słowami „Chrystus Zmartwychwstał” całują się trzykrotnie w policzek, obdarowując kolorowymi jajkami i drobnymi upominkami, mającymi symbolizować dostatek. W Rosji bardzo ważny jest poniedziałek. W cerkwiach odbywa się w ten dzień uroczysty obrzęd przygotowania krzyżma, które składa się w wielu olejków i ziół. Służy ono później przez cały rok do namaszczania i konsekracji.

Szwecja
W Szwecji, w Wielką Sobotę napotkać można wielkanocne wiedźmy. Nie trzeba się ich jednak bać, bowiem są to małe dziewczynki, które chodząc od domu do domu, składając życzenia i ofiarując świąteczne kartki, zbierają słodycze lub pieniądze. To właśnie sobota jest najważniejszym dniem, podczas którego spożywa się uroczysty obiad, gdzie królują jajka i ryby. Najwięcej frajdy mają dzieci, które otrzymują ogromne jajo pełne małych cukiereczków.

Hiszpania
W Hiszpanii święta wielkanocne przebiegają w bardzo pasyjnym charakterze. Większą uwagę przywiązuje się tu do męki, pasji Jezusa, niż do tego, co stało się potem, czyli do zmartwychwstania. Organizowane są liczne procesje ulicami miast. W okolicy każdego miasteczka znajduje się wzgórze, na którym stoi krzyż, pod którym przez cały rok przechowywane są relikwie i święte przedmioty. W Wielki piątek procesja zmierza właśnie na te wzgórza aby zabrać schowane tam dewocjonalia. Możemy zobaczyć tu również specyficzne widowiska pasyjne – tzw. picaos to ludzie, którzy chcą na własnej skórze przeżyć choć w małym stopniu to, z czym musiał zmierzyć się Chrystus. Biczują oni plecy oraz dają się kaleczyć dwunastoma ukłuciami za pomocą kawałków szkła.

Francja
Święta nie mają tu tak wielkiego znaczenia. Ciekawy jest jednak zwyczaj przystrajania drzewek w ogrodzie kolorowymi jajkami i kokardami. Takie drzewo wygląda wtedy przepięknie! Ponadto dzieci w czwartek przygotowują w ogrodzie gniazda, do których „wielkanocny zajączek” przynosi czekoladowe łakocie.

Reklama