Strona główna JAROSŁAW Chroniony żółw na granicy

Chroniony żółw na granicy

0
Reklama

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z podkarpackiej KAS wykryli objętego ochroną żółwia stepowego. Chroniony gad trafił do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Kontrola na przejściu granicznym w Korczowej

Reklama

Funkcjonariusze Służby Celno- Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej zatrzymali kolejny żywy okaz CITES. Wjeżdżająca do Polski 31- letnia obywatelka Ukrainy przewoziła na siedzeniu pasażera- żółwia. Podjęta przez KAS identyfikacja wykazała, że jest to żółw stepowy (Testudo horsfieldii), objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

Przewóz przez granicę gatunków chronionych przepisami konwencji jest możliwy na podstawie wydanych wcześniej pozwoleń i świadectw, których kobieta nie okazała do kontroli. Chroniony gad został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Przewóz przez granicę okazów CITES

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina, by przed wyjazdem za granicę  sprawdzić, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę. Informacje na ten temat dostępne są na stronie podatki.gov.pl oraz na stronach ambasad poszczególnych krajów.

Ograniczenia w przewozie przez granicę roślin i zwierząt objętych ochroną, pomagają chronić je przed całkowitym wyginięciem. Handel nimi jest dozwolony tylko wtedy, kiedy nie przyniesie szkody zachowaniu tych gatunków w środowisku naturalnym i tylko pod warunkiem wydania odpowiedniego zezwolenia.

Każdego roku funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremniają liczne próby nielegalnego przewozu przez granicę chronionych gatunków roślin i zwierząt. W 2022 r. funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno- Skarbowego w Przemyślu zabezpieczyli ponad 12 tys. sztuk okazów objętych ochroną m.in. sokołów wędrownych, papug żako i mnicha, żółwia stepowego oraz pijawek lekarskich.
Więcej informacji w artykule: 50 lat Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Podkarpacka KAS w służbie ochrony przyrody.

Poprzedni artykułPodejrzewał żonę o zdradę i uderzał młotkiem. 73-latka i jej mąż w szpitalu
Następny artykułJest areszt dla podejrzanego o próbę gwałtu i zabójstwo 84-latki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!