Strona główna JAROSŁAW Chroniony żółw na granicy w Korczowej

Chroniony żółw na granicy w Korczowej

0
Reklama

 Funkcjonariusze podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej podczas kontroli na przejściu granicznym w Korczowej  wykryli objętego ochroną żółwia stepowego.  To kolejny w ostatnich dniach chroniony okaz wykryty na podkarpackim odcinku polsko- ukraińskiej granicy

Funkcjonariusze KAS z Oddziału Celnego w Korczowej podczas kontroli wjeżdżającego do Polski pojazdu wykryli nietypowego „pasażera”. Kierujący pojazdem obywatel Ukrainy przewoził na siedzeniu żółwia.

Reklama

Podjęta przez KAS identyfikacja wykazała, że jest to żółw stepowy (Testudo horsfieldii) objęty ochroną na mocy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Zgodnie z tą konwencją, ochronie  podlegają nie tylko żywe zwierzęta i rośliny, ale także ich części lub wykonane z nich produkty. Na ich legalny przewóz przez granicę potrzebne jest odpowiednie zezwolenie, którego kierowca nie okazał do kontroli. Żółw został przekazany pod opiekę Ogrodu Zoologicznego w Zamościu.

Zaledwie kilka dni wcześniej podczas kontroli pojazdów w Korczowej funkcjonariusze KAS i SG ujawnili nielegalny przewóz papugi Żako.

Krajowa Administracja Skarbowa przypomina by przed wyjazdem za granicę  sprawdzić, na jakie żywe okazy roślin czy zwierząt lub wykonane z nich przedmioty, warto zwrócić szczególną uwagę.
Informacje na ten temat znajdziesz na stronie podatki.gov.pl oraz stronach ambasad poszczególnych krajów.


W ubiegłym roku funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 4,5  tys. okazów CITES w tym: 246 żywych zwierząt, 22 okazy spreparowane a także ponad 4,2 tys. okazów medykamentów medycyny azjatyckiej.

Reklama
Poprzedni artykułWypadek w Gaci. Jedna osoba ranna [foto]
Następny artykułPrzybliża się budowa S19 Krosno (Iskrzynia) – Miejsce Piastowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj