Strona główna POLSKA I ŚWIAT Blisko 2 tys. Ukraińców złożyło wnioski o ewakuację z Polski

Blisko 2 tys. Ukraińców złożyło wnioski o ewakuację z Polski

0
Reklama

Jak podaje portal Kresy.pl powołując się na słowa Ambasadora Ukrainy w Polsce- Andrija Deszczycia, prawie 2 tys. Ukraińców przebywających w Polsce złożyło wnioski o ewakuację z terenu Rzeczpospolitej. Ma to związek z postępującą epidemią koronawirusa.


Ambasador Ukrainy powiedział, że blisko 2 tys. obywateli ukraińskich wypełniło specjalny formularz w internecie, na oficjalnej strony ambasady. Twierdzą oni, że nie mogą sami, bez pomocy wrócić do kraju oczekują zorganizowanej ewakuacji. Dyplomata uważa, że strona polska mogłaby zapewnić tzw. korytarz sanitarny dla Ukraińców, którzy utknęli na graniach Polski z Niemcami i Czechami.Dyskutowana jest opcja zorganizowania specjalnego lotu z Warszawy, a także przewozu pociągiem. W tej sprawie ma odbyć się rozmowa ukraińskich dyplomatów z przedstawicielami polskiego MSZ oraz ministerstwa infrastruktury.
Obecnie działają trzy przejścia na granicy polsko-ukraińskiej: Dorohusk-Jagodzin, Korczowa-Krakowiec oraz Hrebenne-Rawa Ruska. Deszczyca powiedział, że jeśli będzie zbyt wiele, to zwróci się do władz w Kijowie i Warszawie, żeby wznowić działanie pieszego przejścia granicznego Medyka-Szeginie.
W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa Ukraina zamknęła swoje granice 12 marca. Rząd Polski zdecydował się na zamknięcie granic trzy dni później.

Poprzedni artykułNajwiększe epidemie na świecie w historii ludzkości
Następny artykułPrezydent Duda odwiedził zakład produkcyjny Orlenu w Jedliczu