Strona główna BIESZCZADY Bieszczady: Przebudowa bieszczadzkiej Chatki Puchatka

Bieszczady: Przebudowa bieszczadzkiej Chatki Puchatka

0
Reklama

To schronisko PTTK na Połoninie Wetlińskiej jest najwyżej położonym schroniskiem w Bieszczadach i leży pod wierzchołkiem Hasiakowej Skały. Obiekt pomimo wielokrotnych remontów i przebudowy posiada bardzo niski standard. Wkrótce ma się to zmienić.
W najbliższych dniach dyrekcja Bieszczadzkiego Parku Narodowego ogłosić ma przetarg na wykonawcę przebudowy tej kultowej chatki. Obecnie budynek jest mocno wyeksploatowany. Nie służy prawidłowo turystom, gdyż problemem jest ograniczona ilość wody, znaczna ilość ścieków, zbyt wysokie koszty ogrzewania i brak zapewnionej ochrony przeciwpożarowej. Konieczna jest więc modernizacja obiektu tak, aby spełniał współczesne wymogi sanitarne, przeciwpożarowe i środowiskowe a jednocześnie ograniczył się koszt jego utrzymania.
Planowana przebudowa zakłada przede wszystkim dostosowanie obiektu na cele turystyczne. Udostępniony ma być taras, sala główna na parterze oraz sala na poddaszu i toalety. Nowe, większe schronisko będzie miało blisko 300 metrów kwadratowych powierzchni – to ponad 100 metrów więcej. Obiekt służyć ma jako miejsce odpoczynku dla turystów podczas wędrówki, miejsce spożycia posiłku i obiekt sanitarny. Jedynie w sytuacjach awaryjnych możliwe będzie przenocowanie w salach zbiorowych na ławkach.
Jeśli uda się wyłonić wykonawcę w pierwszym terminie, to całkiem prawdopodobne, iż przebudowa schroniska rozpocznie się latem jeszcze tego roku. Zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2021. Jej koszt wyniesie ponad 3,7 miliona złotych, z czego 2,3 miliona to środki unijne.
 
 
 
 
 
 

Reklama
Poprzedni artykułSanok: Potrzeba krwi. 7-latka walczy o życie
Następny artykułLeżajsk: Śmiertelny wypadek w Kolonii Polskiej. Zginęło dwóch młodych mężczyzn.