Strona główna HISTORIA Będziemy mieli nowe święto

Będziemy mieli nowe święto

0
Reklama

W roku 2018, w kalendarzu pojawi się nowe święto: Dzień Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej. Święto będzie obchodzone corocznie 12 lipca.


Projekt ustawy ustanawiającej nowe święto został jednogłośnie przyjęty w parlamencie. Wczoraj została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. W uzasadnieniu Kancelaria Prezydenta napisała:

Dzień ten został ustanowiony w hołdzie mieszkańcom polskich wsi za ich patriotyczną postawę w czasie II wojny światowej – za pomoc udzielaną uciekinierom, osobom ukrywającym się przed prześladowaniami i wysiedlanym, walkę w oddziałach partyzanckich, za żywienie mieszkańców miast i żołnierzy podziemnego państwa polskiego oraz z szacunkiem dla ogromu ofiar poniesionych przez mieszkańców wsi – rozstrzeliwanych, wyrzucanych z domostw, pozbawianych dobytku, wywożonych do sowieckich łagrów i niemieckich obozów koncentracyjnych oraz na przymusowe roboty. – czytamy w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Wyjaśniono również, dlaczego nowe święto ma przypadać 12 lipca. Chodzi o rocznicę tragicznych wydarzeń . z miejscowości Michniów w województwie świętokrzyskim. Gdzie w 1943 roku  Niemcy doszło do brutalnie spacyfikowali polską wieś, pomagającą partyzantom. Zginęło ponad 200 osób, w tym kobiety i dzieci.
Fot: IPN

Reklama
Reklama
Poprzedni artykułSmród zza wschodniej granicy truje mieszkańców podprzemyskich wiosek
Następny artykułPodkarpacie: Przywracają pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Możesz im pomóc