Strona główna HISTORIA Podkarpacie: Przywracają pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Możesz im pomóc

Podkarpacie: Przywracają pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Możesz im pomóc

0
Reklama

1 listopada po raz kolejny na terenie województwa przeprowadzona zostanie akcja Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych, organizowana przez Fundację im. Kazimierza Wielkiego. Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych szuka wolontariuszy do kwesty.


Kwestujących wolontariuszy zaopatrzonych w legitymacje, puszki i ulotki będzie można spotkać na ulicach i przy cmentarzach w niemalże wszystkich miastach województwa. Jeśli chcesz wspomóc organizatorów zbiórki możesz dołączyć do zespołu wolontariuszy zgłaszając się poprzez mail: rzeszow.nsz@gmail.com
https://www.facebook.com/zbiorkazw/videos/1926027860981204/?hc_ref=ARQOxj_UD7xzzZ8ufjCcr7_RbnLD4Adz4tVTdfHI2aT1p4BFoZXVf3thn-kghiatNNM
Celem zbiórki publicznej jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez: budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce.
Z pieniędzy ze zbiórki organizowane są uroczystości rocznicowe, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne; opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii.
Istnieje zamysł produkcji filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach. Dodatkowo przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.
W linku lista inicjatyw sfinansowanych ze środków zgromadzonych w ubiegłym roku.
Wśród inicjatyw znalazły się także podkarpackie, m.in.: 14.02.2016 – Łańcut, Turniej im. Żołnierzy Wyklętych dla młodzieży.
Lista
Osoby, które nie mogą poświęcić godziny lub dwóch na kwestowanie, a chcą wesprzeć zbiórkę proszone są o wsparcie działalności statutowej fundacji. Darowizny można przekazywać na konto: PL 63 2030 0045 1110 0000 0257 1120. Dane do przelewów z zagranicy: BIC (kod SWIFT) BGŻ S.A.: GOPZPLPW

Reklama