Strona główna WIADOMOŚCI 77 kandydatów do WOT rozpoczęło szkolenie podstawowe

77 kandydatów do WOT rozpoczęło szkolenie podstawowe [foto]

0
12.03.2022 Jarosław 3 PBOT Powołanie do służby w WOT żołnierzy z batalionu Jarosław Fot.DWOT
Reklama

W 23. rocznicę wstąpienia Polski do NATO, 12 marca 77 kandydatów do 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej rozpoczęło kolejne w tym roku szkolenie. 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze prowadzone jest w rejonie odpowiedzialności 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Przysięga wojskowa odbędzie się 22 maja.


77 kandydatów w sobotę 12 marca w 23. rocznicę wstąpienia Polski do Sojuszu Północnoatlantyckiego rozpoczęło 16-dniowe szkolenie podstawowe i 8-dniowe wyrównawcze. Tuż po przekroczeniu bramy koszar w Jarosławiu ochotnicy w pierwszej kolejności przeszli przez punkty komisji kwalifikacyjnej dokonując formalności ewidencyjne. Następnie po umundurowaniu i wyekwipowaniu rekruci odbyli test sprawności fizycznej. Pod koniec dnia wszyscy zostali przetransportowani do koszar w Dębicy.
Niedziela rozpoczęła się od pierwszej pobudki i czynności porannych. Tuż po śniadaniu odbyły się zajęcia z budowy i obsługi broni – atrybutu każdego żołnierza. Kolejne dni szkolenia ochotnicy spędzą na przykoszarowym placu ćwiczeń 33. Batalionu Lekkiej Piechoty w Dębicy. Instruktorzy największy nacisk położą na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz udzielania pierwszej pomocy.

Reklama


W czasie szkolenia kandydaci wykonają strzelania z karabinka „GROT”. Pierwsze ćwiczenia odbędą się na strzelnicy kontenerowej w Rzeszowie, a następnie na otwartych obiektach garnizonowych. Zajęcia taktyczne, które łączą wszystkie zagadnienia niezbędne żołnierzowi na polu walki prowadzą doświadczeni instruktorzy. W ostatnim dniu kandydaci odbędą egzamin końcowy zwany „pętlą taktyczną”. Każdy Terytorials wykona podczas tego sprawdzianu wiele zadań taktycznych i ogniowych po wyznaczonej trasie na mapie.
Decyzja o założeniu munduru w tym niebezpiecznym czasie to wyraz ogromnej odpowiedzialności za społeczeństwo oraz ojczyznę. Podjęcie się tego zadania przez młodego człowieka czyni go dojrzałym obywatelem. A to najlepszy moment by wykonać pierwszy krok w dorosłość. W czasie szkolenia kierujemy się zasadą „minimum teorii, maksimum praktyki”.

Reklama

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj
Captcha verification failed!
Ocena użytkownika captcha nie powiodła się. proszę skontaktuj się z nami!