Strona główna KULTURA Łańcut: Znamy program 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Łańcut: Znamy program 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

0
Reklama

Gwiazdy światowego formatu, koncerty, musicale, opera. Na tegorocznej 57. edycji Muzycznego Festiwalu w Łańcucie będzie się sporo działo. Wystąpi nawet robot, który zagra koncert. Szczegóły dotyczące wydarzenia, oraz ciekawostki zostały zaprezentowane na konferencji prasowej w Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie.

Myślę, że tak jak w poprzednich latach, tak i w tym roku będą niezapomniane wrażenia w przestrzeni zamku łańcuckiego. Jesteśmy przekonani, że będziemy mieli licznych gości z zagranicy i z kraju. Chcemy skierować zaproszenia do najwyższych władz, no i będziemy zabiegali o ich obecność – mówił podczas konferencji prasowej marszałek Władysław Ortyl.

Marszałek dodał, że festiwal odgrywa ogromną rolę promocyjną, nie tylko w obszarze kultury, ale także zachęca do inwestowania na Podkarpaciu oraz do odwiedzania naszego regionu. Podkreślał również poszerzony repertuar festiwalu o operę i musical, które stara się wprowadzać filharmonia.
Dyrektor Filharmonii Podkarpackiej Marta Wierzbieniec przedstawiła szczegółowy program festiwalu, omawiając każdy dzień i atrakcje jakie czekają na melomanów od 19 do 27 maja. Zapewniła, że wydarzenie będzie miało gwiazdorska obsadę.

Reklama

To będą artyści, których nieczęsto można spotkać nawet w Europie i kalendarz ich jest bardzo napięty – mówiła dyr. Marta Wierzbieniec, dodając że ramy tegorocznej edycji stanowią spektakle operowe, które rozpoczną i zakończą festiwal.

Na inaugurację, 19 maja, zgodnie z kilkuletnią już tradycją zaplanowano koncert plenerowy przed Zamkiem w Łańcucie. Wezmą w nim udział SOLIŚCI, BALET, CHÓR
i ORKIESTRA OPERY LWOWSKIEJ, w wykonaniu których usłyszymy „BAL MASKOWY” G. Verdiego. To arcydzieło sztuki operowej o wielowarstwowej, oryginalnej treści i znakomitej muzyce.
20 maja podczas kolejnego pleneru zaprezentują się artyści TEATRU ŻYDOWSKIEGO IM. ESTERY RACHEL I IDY KAMIŃSKICH z Warszawy. W ich wykonaniu zabrzmi musical Jerry Bocka –„SKRZYPEK NA DACHU” bijący rekordy popularności na całym świecie. Barwny, pełen muzycznych przebojów spektakl jest wzruszającą, ale nie pozbawioną humoru opowieścią na temat znaczenia tradycji i podstawowych wartości życia.
W poniedziałek 21 maja odbędzie się pierwszy koncert w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie, podczas którego wystąpi Tomasz KONIECZNY – światowej sławy bas/baryton, którego usłyszeć można na tak znakomitych scenach jak: Opera Wiedeńska (Staatsoper Wien), Opera w Monachium (Bayerischer Staatsoper), Metropolitan Opera w Nowym Yorku, La Scala w Mediolanie czy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie.
Tomasza Koniecznego podziwiać będzie można w pieśniach R. Straussa ora S. Rachmaninowa. Artyście towarzyszyć będzie przy fortepianie Lech Napierała – polski pianista zamieszkały w Wiedniu.

Krytyka muzyczna wyraża się o artyście w samych superlatywach. Publiczność się nim zachwyca – mówiła o Tomaszu Koniecznym dyr. Wierzbieniec, chwaląc również pianistę Lecha Napierałę – Tego koncertu nie można opuścić – dodała.

22 maja w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie gościć będziemy wirtuoza skrzypiec Vadima Repina oraz pianistę A. Korobeinikova. Rosyjski skrzypek Vadim Repin w wieku zaledwie jedenastu lat zdobył złoty medal we wszystkich kategoriach wiekowych w Konkursie im. H. Wieniawskiego i zadebiutował recitalami w Moskwie i Petersburgu, a kilka lat później miał swój debiut w Carnegie Hall. W wieku 17 lat był najmłodszym zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Królowej Elżbiety Belgijskiej. Od tego czasu występował ze wszystkimi największymi światowymi orkiestrami i najwybitniejszymi dyrygentami.
23 maja o godz. 19:00 w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej pojawią się znakomici śpiewacy Aleksandra KURZAK – sopran i Roberto ALAGNA – tenor. Artystom towarzyszyć będzie ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ pod batutą Wojciecha RAJSKIEGO. W programie koncertu znajdzie się muzyka m.in. G. Pucciniego,
G. Verdiego, G. Bizeta.
Aleksandra Kurzak należy do grona najwybitniejszych śpiewaczek na świecie. W wieku 27 lat pojawiła się na dwóch najbardziej prestiżowych scenach operowych na świecie – w Metropolitan Opera i Royal Opera House.  Występuje obecnie na głównych scenach operowych świata. Roberto Alagna jest gorąco przyjmowany zarówno w teatrach operowych i w salach koncertowych, jak i na festiwalach. W trzydziestoletniej karierze francusko – sycylijski tenor włączył do swojego repertuaru ponad sześćdziesiąt ról, które zaprezentował na największych scenach świata, w tym w nowojorskiej Metropolitan Opera.
24 maja w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie odbędzie się recital  Georgijs OSOKINSA. Łotewski pianista jest finalistą XVII Międzynarodowego Konkursu im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2015 roku. Od 2015 r. kontynuuje naukę w Juilliard School of Music. W wykonaniu artysty usłyszeć będzie można muzykę F. Chopina i S. Rachmaninowa.
25 maja w sali koncertowej Filharmonii Podkarpackiej wystąpi ORKIESTRA SYMFONICZNA FILHARMONII PODKARPACKIEJ pod batutą Włocha Massimiliano CALDIEGO. Osobliwością koncertu będzie występ TeoTRONICO – robota – pianisty. W programie koncertu zaplanowano m.in. „Kosmos” S. Kisielewskiego i „Planety” G. Holsta.
26 maja w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie wystąpi KWARTET WILANÓW, który w 2017 roku obchodził jubileusz 50-lecia działalności artystycznej. W wykonaniu artystów usłyszymy muzykę J. Haydna i A. Dvoraka.
Tego samego dnia 26 maja o godz. 20:00, w sali balowej Muzeum Zamku w Łańcucie gościć będziemy A BU –18-letniego, bardzo kreatywnego i utalentowanego pianistę jazzowego
z Pekinu, który jest również uzdolnionym kompozytorem. W 2013 r. A BU dołączył do legendarnego pianisty jazzowego Chicka Corei w ramach improwizowanego duetu, podczas solowego koncertu mistrza w Szanghaju. W programie koncertu znajdą się utwory Nikołaja Kapustina oraz improwizacje własne.
Zakończenie 57. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie odbędzie się 27 maja o godz. 18:00 w sali koncertowa Filharmonii Podkarpackiej. Wystąpi POLSKA OPERA KRÓLEWSKA, która zaprezentuje  „WESELE FIGARA” – operę buffa z muzyką W. A. Mozarta
i mistrzowskim librettem Lorenzo Da Ponte.

Przed nami dziewięć dni festiwalu, dziesięć festiwalowych koncertów. Szacujemy, że podobnie  jak w ubiegłym roku koncertów wysłucha ok. 10 tys. widzów, a gościć będziemy  artystów z ośmiu krajów – podsumowała konferencję dyr. Marta Wierzbieniec.

Bilety na koncerty można zamawiać już od początku marca.
źr. Podkarpackie.pl

Reklama